بلاگ

انواع رک شبکه و کاربرد آن ها

اگر می خواهید اطلاعاتی درباره انواع رک شبکه و کاربرد آن ها کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید. جهت ارتباط با کارشتاسان فروش می توانید از طریق شماره تماس های زیر اقدام نمایید…

ادامه مطلب

راهنمای خرید سینی رک شبکه ، سینی ثابت یا سینی متحرک

اگر می خواهید اطلاعاتی درباره راهنمای خرید سینی رک شبکه، سینی ثابت یا سینی متحرک کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید. سینی رک توسط شرکت های مختلفی در دو نوع تولید می شوند…

ادامه مطلب
10 فاکتور مهم در انتخاب رک شبکه

10 فاکتور مهم در انتخاب رک شبکه

انواع رک ها می توانند گزینه ای عالی برای دیتا سنتر شما و محافظت از تجهیزات شبکه باشند. اما بهتر است که پیش از خرید رک به نیاز خود و میزان تجهیزات و وسایل سخت…

ادامه مطلب
راهنمای خرید رک

راهنمای خرید رک ، مزایای استفاده از رک در شبکه

تجهیزات شبکه نیاز به مراقبت های خاصی دارند و با استفاده از رک شبکه می توان به خوبی از آن ها نگهداری نمود. رک ها در واقع جایگاه بسیار مهمی در شبکه دارند و ضمن…

ادامه مطلب

فاکتورهای مهم در انتخاب رک سرور

فاکتورهای مهم در انتخاب رک سرور به شما این امکان را می دهد تا بر اساس آن بتوانید درست ترین انتخاب را داشته و از خرید خود راضی باشید. جهت ارتباط با کارشتاسان فروش می…

ادامه مطلب
پچ پنل چیست و چه کاربردی در شبکه دارد ؟

پچ پنل چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

پچ پنل (پچپنلِ فیبر نوری) یک واحد ترمینالی از پورت‌های شبکه است که در کنارهم متمرکز شده‌اند. از یک راه‌حل مدیریت کابل به منظور سازماندهی کابل‌های فیبر و مرتب نگه داشتن سیم‌ها در یک قفسه‌ی…

ادامه مطلب
سینی ثابت و متحرک در رک

سینی ثابت و متحرک در رک

سینی رک معمولا توسط شرکت های تولید کننده بسته به نیاز مصرف کننده در 2 نوع ساخته می شود. سینی ثابت که برای تجهیزات سبک در رک استفاده می شود و سینی متحرک که معمولا…

ادامه مطلب
کیس های رکمونت یک نوع از کیس های کامپیوتری هستند که به جای اینکه در حالت ایستاده روی زمین یا کنار میز قرار بگیرند، به صورت کتابی ( افقی ) داخل رک بسته می شوند. کیس های رکمونت همان عملکرد و کاربرد کیس های معمولی را دارند و تمام قابلیت های آن ها را در خود جای داده اند. تنها تفاوت کیس های رکمونت و معمولی در ظاهر آن ها می باشد. در ادامه برخی تفاوت های این دو نوع کیس را به شما معرفی می کنیم: تجهیزات قابل نصب روی رک شبکه باید عرضی معادل 19 اینچ داشته باشند. کیس های رکمونت از این قابلیت برخوردار هستند و از لحاظ ابعاد برای نصب روی رک مناسبند. ارتفاع هر کدام از کیس های رکمونت بسته به نوع آن با کیس دیگر متفاوت است اما به طور نسبی هر کدام از کیس ها ارتفاعی بین 1 الی 9 یونیت دارند. کیس های رکمونت از نظر عمق هم متغیر هستند و معمولا عمق آن ها بین 30 تا 80 سانتی متر می باشد. از دیگر ویژگی های کیس رکمونت این است که می توان 2 الی 8 هارد دیسک را روی آن ها نصب کرد. هر کدام از کیس های رکمونت از نظر برخی ویژگی ها با هم تفاوت دارند. برخی از این ویژگی ها عبارتند از: تعداد فن، نحوه چیدمان پورت، تجهیزات شبکه به کار برده شده در هر کیس و … کیس های رکمونت دارای fan unitهستند و این نوع سیستم تهویه باعث می شود تجهیزات داخل کیس خنک شوند. در صورت دلخواه می توان برای راحتی بیشتر کیس را به صورت کشویی روی رک نصب کرد. بدین ترتیب در صورت اختلال در اجزای کیس رکمونت می توان آن ها را به راحتی مورد بررسی قرار داد. برای اینکه بتوانید کیس رکمونت را به آداپتور های رک وصل کنید، در دو طرف کیس گوشواره های فلزی قرار گرفته است. مزیت کیس رکمونت نسبت به کیس های معمولی این است که بدنه ی کیس رکمونت مستحکم تر است و در مقابل ضربه فیزیکی استحکام بیشتری دارد. در قسمت جلویی کیس رکمونت یک درب طراحی شده است و دکمه ی پاور کیس پشت آن در قرار دارد. وجود این درب به این خاطر است که امکان برخورد تصادفی دست شما با دکمه پاور و در نتیجه پاک شدن حافظه موقت وجود نداشته باشد.

کیس رکمونت چیست؟

کیس های رکمونت یک نوع از کیس های کامپیوتری هستند که به جای اینکه در حالت ایستاده روی زمین یا کنار میز قرار بگیرند، به صورت کتابی ( افقی ) داخل رک بسته می شوند….

ادامه مطلب
رک چیست و چه کاربردهایی دارد

رک چیست و چه کاربردهایی دارد؟

از عمومی ترین تجهیزات زیر ساخت شبکه های کامپیوتری ، رک ها می باشند. رک محفظه فلزی است که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف شبکه مانند کابل ، سوئیچ ، پچ پنل ،…

ادامه مطلب
مواردی که باید قبل از تجهیز دیتا سنتر بدانید

مواردی که باید قبل از تجهیز دیتا سنتر بدانید

داده ها و اطلاعاتی که توسط شرکت ها و سازمان ها تولید می شوند، روز به روز افزایش می یابند. این حجم از اطلاعات را باید به نحوی مدیریت و ذخیره سازی کرد تا از…

ادامه مطلب

داده ها و اطلاعاتی که توسط شرکت ها و سازمان ها تولید می شوند، روز به روز افزایش می یابند. این حجم از اطلاعات را باید به نحوی مدیریت و ذخیره سازی کرد تا از پراکندگی و از بین رفتن آن ها جلوگیری شود. به همین دلیل است که آن ها را در مرکز داده یا دیتا سنتر نگه داری می کنند. اگر در صدد راه اندازی دیتا سنتر هستید بهتر است قبل از آن، به موارد و نکاتی که در این مقاله می پردازیم، توجه بفرمایید .

راه اندازی دیتا سنتر

زمانی که یک شرکت یا سازمان دیتا سنتر راه اندازی می کند در واقع تمامی اطلاعات و برنامه های مهم و ضروری خود را در مکانی امن قرار می دهد. با متمرکز کردن داده ها در این مرکز، ذخیره سازی، پردازش و دیگر عملیات مهم به راحتی بر روی داده ها انجام می شود. با نگه داری اطلاعات در دیتا سنترها، از نابودی و آسیب رسیدن به آن ها جلوگیری خواهد شد.

انواع دیتا سنتر یا مرکز داده کدام است؟

طبقه بندی دیتا سنتر ها بر اساس مقیاس های مختلفی انجام می شود، به عنوان مثال بر اساس این که متعلق به یک سازمان اند و یا چند سازمان، نحوه قرار گرفتن آن ها در سایر دیتا سنترها چگونه است، فناوری که در ذخیره سازی و … اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد و غیره تقسیم بندی می شوند. در ادامه ما دیتا سنتر ها را به چهار دسته تقسیم بندی می کنیم.

دیتا سنتر سازمانی Enterprise data centers

در این تقسیم بندی، دیتا سنتر توسط خود شرکت و برای اهداف سازمانی و استفاده کاربران شرکت راه اندازی می شود.

دیتا سنتر با خدمات مدیریت شده Managed services data centers

در این تقسیم بندی، یک سازمان تجهیزات مورد نیاز را خریداری و راه اندازی نمی کند بلکه از طرف شرکت دیگر که در این زمینه فعال است، تجهیزات را اجاره می کند. در این صورت شرکت ارائه دهنده، تمامی خدمات را مدیریت می نماید.

Colocation data centers

در این روش، سازمان از شرکت ارائه دهنده فقط اقدام به خرید فضا می کند. در دیتا سنتر Colocation، سرور ها، فضاهای ذخیره سازی و فایروال ها توسط شرکت خریداری و مدیریت می شود و شرکت ارائه دهنده منابع زیرساختی مانند ساختمان، cooling، امنیت، پهنای باند و … تهیه می کند.

دیتا سنتر ابری Cloud data centers

در این روش اپلیکیشن ها و داده ها به وسیله یکی از ارائه دهنده های خدمات عمومی Cloud مانند Google، IBM و Amazon میزبانی خواهند شد.

کاربرد دیتا سنتر چیست؟

کاربرد دیتا سنتر مانند رک شبکه زیاد است اما از آن ها می توان به این مورد اشاره کرد که در سازمان ها دیتا سنتر از برنامه ها پشتیبانی کرده و خدمات مورد استفاده را ارائه می دهند. در واقع خدماتی که دیتا سنتر ها ارائه می دهند به نوع فعالیت سازمان بستگی دارد که برخی از این خدمات عبارتند از:

  • Big data و یادگیری ماشین و هوش مصنوعی
  • ارائه خدمات مرتبط با ایمیل
  • ذخیره سازی، مدیریت، backup و recovery اطلاعات
  • مدیریت معاملات اینترنتی و با حجم بالا
  • تامین جریان برق انجمن هایی با بازی آنلاین

با توجه به میزان افزایش اطلاعات تعداد دیتا سنتر ها افزایش یافته و میزان پیشرفت آن ها نیز زیاد می شود.

هزینه راه اندازی دیتا سنتر چقدر است؟

برای تعیین قیمت نهایی راه اندازی دیتا سنتر عوامل مختلفی تاثیر گذار است به همین دلیل نمی توان عدد ثابتی را برای آن در نظر گرفت. با توجه به نوع دیتا سنتری که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد این قیمت متفاوت می شود. به عنوان مثال تقسیم بندی هایی که برای انواع دیتا سنتر در بالا نام بردیم همگی دارای قیمت های متفاوتی می باشند. اگر دیتا سنتر را خودتان راه اندازی نمایید تجهیزات مورد نیاز، بر قیمت دیتا سنتر موثر است.

در صورتی که فضای خود را اجاره نمایید میزان مصرف برق و تجهیزات پشتیبان بر قیمت دیتا سنتر تاثیر گذار خواهد بود. مکان و تجهیزاتی که اجاره می کنید، عوامل زیرساختی مانند: متراژ، تهویه مطبوع، شرایط آب و هوایی شهری که در آن قرار دارید، کیفیت و میزان تجهیزات، پهنای باند، مسائل مربوط به نگه داری، هزینه کارگر فنی، مارک تجاری ارائه دهنده و … همگی مواردی هستند که بر قیمت دیتا سنتر تاثیرگذار می باشند.

نحوه ساخت دیتا سنتر چگونه است؟

ساخت یک دیتا سنتر برای یک سازمان یا شرکت به دلایل و عوامل مختلفی بستگی دارد. از این عوامل برخی مربوط به قبل از پیاده سازی و برخی مربوط به بعد از پیاده سازی می باشند. اولین عاملی که بر طراحی دیتا سنتر شما موثر است نیاز شما و بودجه ای است که می خواهید برای ایجاد دیتا سنتر هزینه نمایید. نوع تجهیزاتی که می خواهید داشته باشید، مکان قرار گیری تجهیزات و … همگی به خواست و نیاز شما بستگی دارد در نتیجه به انتخاب شما خواهد بود.

در انتخاب دیتا سنتر به نکات زیر توجه داشته باشید.

اگر به دنبال راه اندازی دیتا سنتر هستید و یا آن که می خواهید آن را اجاره نمایید حتما به این نکاتی که در ادامه اشاره خواهیم کرد، توجه داشته باشید.

داشتن قابلیت مدیریت به موقع از راه دور: در این صورت شما می توانید بدون در نظر گرفتن مکانی که در آن هستید به طور کامل دیتا سنتر ها را کنترل نمایید.

دسترسی مرکزی به سیستم های حیاتی: با یک دسترسی مرکزی می توانید تمامی تجهیزات IT خود را از طریق یک پرتابل، کنترل نمایید.

سطح امنیت بالای سیستم: از آن جایی که تمامی اطلاعات مهم شما در دیتا سنتر قرار می گیرد باید از دستگاهی استفاده نمایید که بالاترین سطح پروتکل های امنیتی را رعایت خواهد کرد.

حداقل زمان از کار افتادن: شما باید اطلاعاتی درباره ریسک های از کار افتادن و خاموش شدن سیستم در اختیار داشته باشید. نرم افزار مدیریت متمرکز باید دارای یک ساختار اولیه- ثانویه همراه با یک دیتابیس به روز باشد. این نرم افزار باید این امکان را داشته باشد در هنگام خرابی سرور اولیه، بدون از بین رفتن اطلاعات، به سرور ثانویه سوییچ کند.

استقرار منعطف: از نظر مقیاس پذیری، قابلیت نصب و پیاده سازی در محل باید دیتا سنتر ها انعطاف بالایی داشته باشند.

مدیریت انرژی دیتا سنتر: در زمینه تامین انرژی سیستم شما باید دارای راهکار های هوشمندی باشد. با محیط زیست سازگار بوده، انرژی مصرفی را کنترل و بهینه سازی نماید، انرژی به موقع را مدیریت نماید.

داشتن اطلاعات در زمینه دیتا سنتر و فناوری های به روزی که در این زمینه رخ داده است سبب می شود تا به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید و به پیشرفت های خوبی در زمینه فعالیت های سازمان خود برسید.

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574