آرایش رک

خانه    بلاگ      آرایش رک
آرایش رک

آرایش رک از مسائل مهمی است که در رابطه با شبکه مطرح می‌گردد. در حقیقت یکی از مباحثی است که دقت به آن در راه اندازی شبکه کامپیوتری از اهمیت بالای برخوردار می‌باشد. هنگامی که یک مدیر شبکه عملیات لازم برای تعبیه ملزومات شبکه اعم از روترها، سوئیچ و … را سپری می‌کند.

جهت ارتباط با کارشتاسان فروش می توانید از طریق شماره تماس های زیر اقدام نمایید

یکی از کلیدی‌ترین کارها توجه به چگونگی کابل کشی است. این مسئله از تمامی جهات مهم است. چرا که تصور کنید کابل‌های که در شبکه بکار رفته است در یک طریقه بی‌نظم‌ باشند‌. این عمل چیزی جزء بی قاعدگی به دنبال نخواهد داشت. از سوی دیگر تنسیق و کنترل کابل‌ها به سختی میسر خواهد شود.

این مقاله از آماد سیستم به این جهت ترتیب داده شده است تا اطلاعات مفیدی در خصوص آرایش رک در اختیار کاربران عزیز قرار دهد تا انتها همراه ما باشید

چرا به مدیریت کابل کشی شبکه نیاز است؟

یک شبکه متوسط را در نظر بگیرید که تمامی ملزومات و تجهیزات شبکه در آن تعبیه شده است. اما اقدامات لازم در خصوص ساماندهی و همرسانی انجام نشده است. در نتیجه در چنین شبکه‌ای بدیهی است که کار تنسیق و عمل مدیریت و هم چنین اقداماتی همچون تعمیر با اختلالاتی مواجه خواهد بود.

با توجه به مطالب بیان شده در همین چند سطر قبلی می توان به خوبی دست یافت و به عبارتی ذکر کرد که با یک شبکه نامنظم و نامرتبی مواجه هستیم. از سوی دیگر ماهیت شبکه به نحوی است که گرمای بسیار زیادی را از خود ساطع می‌کند.

در نتیجه مدیر شبکه بایستی اقدامات لازم در خصوص آرایش رک را انجام دهد. به این صورت که کابل ها به درستی و با یک قاعده خاص در کنار یکدیگر تعریف شده باشند. به این جهت به این موضوع اهمیت میدهیم و تاکید داریم آرایش رک انجام گیرد.

به این دلیل است که اگر شبکه با مشکلاتی روبرو شود. نیاز خواهد بود که پروسه و فرایند عیب یابی شبکه عملی شود تا بتوان اخلال ایجاد شده را در کمترین زمان ممکن برطرف نمود و از بروز خسارت‌های بسیار جلوگیری نمود.

افزون بر مورد بالا آرایش رک بر روی امنیت قسمت‌ها و قطعه‌های ثابت الکترونیکی موجود در شبکه تاثیر خواهد گذاشت و موجب بهبود آن خواهد شد.

بار دیگر در این بخش از آرایش رک تاکید داریم که همه تجهیزاتی که در رک اجرای می‌شوند گرمایی را از خود منتشر می‌نمایند. از این رو مسلم است که بایست پروسه تهویه هوا به نحو موثری عملی گردد. آرایش رک موجب بهبود این فرایند خواهد شود.

برای مثال یکی از اقداماتی که شما می‌توانید انجام دهید این است که چسباندن اتیکت بر روی کابل‌ها می‌باشد. در این صورت تکنسین مربوطه به سهولت خواهد توانست عمل عیب یابی را انجام دهد.‌

در آرایش رک بایست چه اقداماتی را در نظر گرفت؟

در خصوص آرایش رک نیاز است که یکسری اقدامات را انجام داد که در ادامه در خصوص آن برای شما عزیزان مطالب مهمی را ذکر خواهیم نمود.

مشخصات رک

یکی از پارامترهای مهمی که بایست شما در رابطه با آرایش رک در نظر بگیرید این است که اطلاعاتی در خصوص مشخصات رک داشته باشید.

از اینرو در وهله اول نیاز است که بدانید این محصول  در دو حالت دیواری و ایستاده که دارای اندازه‌های متعددی می باشند در بازار وجود دارند. بدین ترتیب شما باید دو تابع مهم یعنی نیاز شبکه خود و فضای که در اختیار دارید را در ذهن خود به یاد داشته باشید.

معیار و نکات حائز اهمیت در خصوص آرایش رک

پس از کسب اطلاعات لازم در خصوص مشخصات رک نیاز است که شما پیش از جایگذاری همه ابزارها در رک در خصوص چگونگی طراحی آنها پلن مناسبی را ترتیب دهید.

در حقیقت اقدام لازمی که شما بایست عملی نمایید این است که در خصوص چگونگی چینش و نظمی که قرار است در درون رک به کار ببرید یک نقشه و  طرح ریزی داشته باشید. این موضوع به فرآیند دسترسی راحت به تجهیزات منتهی خواهد شود.

چگونگی تعبیه تجهیزات شبکه

شاید می توان به این مورد یعنی چگونگی قرار گیری تجهیزات شبکه به عنوان یک اصل و نقطه کانونی نگاه کرد. این مسئله منجر می‌گردد که عمل خدمات دهی شبکه به سهولت سپری شود. بر اساس یک قانون کلی تجهیزات و ملزوماتی که دارای وزن بالای در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها دارند در بخش‌های زیرین تعبیه می‌شوند‌.

پروسه مربوط به خنک سازی رک سرور

یکی از الزاماتی که درباب ملزومات و تجهیزات شبکه ذکر می‌گردد پروسه مربوط به خنک سازی رک سرور است.  بایستگی آن زمانی خود را نشان می‌دهد که تجهیزات قرار گرفته در درون رک بیشتر گردد. در حقیقت بایست اینگونه ذکر کرد که حرارت بیش از حد فضای درونی رک سرور نه تنها بر روی طول عمر آن نقش خواهد داشت.

بلکه کارکرد و بهره‌بری پایین دستگاه‌ها را به ارمغان خواهد آورد. از یک جنبه دیگر در خصوص انرژی برق نیز مسائلی را ایجاد خواهد نمود.

آرایش رک به خوبی می تواند تمامی این مسائل را پوشش دهد. به اینصورت که عامل ترتیب و چینش درست کابل اجرای خواهد شود در نتیجه بدیهی است که منجر به بهینه‌سازی بهتر فضا خواهد شود و فرا گرد هوا به نحو مطلوب عملی خواهد گشت.

تجهیزات مورد نیاز به جهت آرایش رک

برای عملی نمودن پروسه آرایش رک نیاز است که شما با تجهیزاتی که برای اجرای آن نیاز دارید آشنا شوید.

پچ پنل

به کمک پچ پنل به سهولت می‌توان کابل‌ها را اداره شده و نظم یافته تعریف و بدیهی است این مسئله چیزی جزء مدیریت بهتر فضا اجرای را به دنبال نخواهد داشت. از سوی دیگر شما شاهد مدیریت بهتر هزینه‌ها در رابطه با تنظیمات و پروسه نگهداری خواهید بود. همچنین سبب خواهد شود که فرایند نصب بدون هیچ خطایی اجرا و تعریف شود.

بهره‌گیری از مدیریت کننده کابل افقی

بهره‌گیری از نگهدارنده و با همان پنل مدیریت کابل افقی مزیت‌های بسیار اعم از: امکان افزودن راحت کابل‌، امکان مسیریابی آسان و… را در اختیار تکنسین‌های شبکه قرار خواهد داد.

نگهدارنده کابل عمودی

یکی دیگر از تجهیزات کاربردی در آرایش رک بدون شک پنل مدیریت کابل عمودی می‌باشد. به شما اجازه خواهد داد که یک تنسیق هدفمند بر روی کابل‌های با ضخامت بالا انجام دهید.

بکارگیری تیکت و کمربند

با وجود اینکه بهره‌گیری از تیکت و کمربند یک راهبرد عالی در آرایش شبکه به شمار می‌رود ولیکن همچنان بسیاری از این اصل غافل هستند. درحالی که بهره‌وری از این دو راهبرد مساوی خواهد بود با مدیرت راحت و آسان کابل‌ها.

نکات تکمیلی در خصوص آرایش رک

  • بهتر است که در وهله اول یک فهرست از تجهیزاتی که در نظر دارید آن‌ها را در داخل رک سوار کنید تهیه نمایید. این عمل به شما کمک خواهد نمود که بر حسب وزن تجهیزات را سامان دهی نمایید‌. توصیه‌ای که در این راستا می‌توانیم بکنیم این است که ملزومات سنگین را در لایه‌های پایینی جاسازی کنید. انجام این کار موجب ایجاد تعادل و تحکیم رک خواهد شود.
  • همچنین در رابطه با آرایش رک ضروری می‌دانیم که تاکید کنیم افزارها UPS باید در بخش‌های تحتانی رک شبکه قرار داده شوند.
  • انتخاب درست رک ایستاده یا دیوار برای آرایش رک یکی از فاکتورهای مهم است.

کلام پایانی

آرایش رک یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در شبکه انجام گیرد. مزیت‌های متعددی اعم از کنترل و مدیریت آسان تجهیزات را به دنبال خواهد داشت.

برای مثال شرایط و موقعیت مطلوب و مناسبی را برای عمل عیب یابی و تعمیر راحت را برای تکنسین فراهم خواهد نمود. همچنین ضروری می‌دانیم که بیان کنیم این اقدام بر حسب یکسری از استانداردها بایست اجرا شود. امید است این مقاله ((آرایش شبکه)) از آماد سیستم برای شما عزیزان مفید بوده و توانسته باشد ابهامات ذهن شما را برطرف نموده باشد.

 

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574