آشنایی با رک شبکه دیواری

خانه    بلاگ      آشنایی با رک شبکه دیواری
آشنایی با رک شبکه دیواری

رک شبکه دیواری از تجهیزات مهم در مجموعه های کاری است . این محصول هر چند که تاثیری بر آپلود و ذخیره سازی اطلاعات ندارد ، اما با سازماندهی تجهیزات در فضای ساختمان ، عملکرد آن ها را کنترل می نماید .

تا به امروز در بازار هیچ جایگزینی برای رک ها وجود ندارد . این محصول با نگهداری از سخت افزار ها و نرم افزار ها ، تغییراتی اساسی در سرعت ، قدرت و عملکرد مجموعه ایجاد می کند . از این رو تا حد قابل توجهی درصد خطا و ارور سرور ها کاهش پیدا می کند .

در ادامه مبحث درباره این محصول و انواع آن توضیح می دهیم ، با ما همراه شوید .

بخوانید: آشنایی با رک شبکه ایستاده

معرفی رک دیواری

رک شبکه دیواری یک وسیله بسیار کارآمد در ذخیره سازی تجهیزات الکترونیکی و شبکه‌ های کامپیوتری است . این محصول کارآمد به صورت عمودی نیز بر روی دیوار های داخلی و خارجی ساختمان نصب می گردد .

از این نوع رک ‌ها می توان در فضا های مختلفی استفاده کرد . تولید این تجهیز در رنگ ، شکل ، جنس ، قابلیت و یونیت های مختلفی انجام می شود . مشتریان عزیز می توانند متناسب با نیاز و نوع تجهیزات مجموعه نسبت به خرید این محصول اقدام کنند .

رک دیواری معمولاً از جنس فلز ساخته می شود . این محصول امکان نصب پنل‌ های پرده ‌ای ( Patch Panel ) و سوییچ ‌های شبکه ( Switch ) نیز برای کاربران مهیا می سازد . در بسیاری از سازمان‌ ها و شرکت‌ ها جهت نظارت و مدیریت شبکه ‌های کامپیوتری از رک شبکه دیواری استفاده می ‌شود .

بهره گیری از رک دیواری به دلیل مزایایی همچون صرفه ‌جویی در فضا ، دسترسی آسان به نرم افزار ها و سخت افزار ها ، افزایش پایداری شبکه‌ و… برای سازمان ‌ها و شرکت‌ ها از اهمیت بالایی برخوردار است .

 

معرفی رک دیواری

انواع رک دیواری

رک شبکه دیواری ، ایمنی و سرعت را برای مجموعه های اینترنتی به همراه دارد . این محصول از صد ها یونیت در سایز های مختلف تشکیل می شود . با کمک از این محصول می توانید تمامی ابزارآلات ریز و درشت شبکه را در ابن جعبه فلزی نصب کنید .

رک دیواری به طور کلی در دو نوع فضای باز و بسته تولید می گردد . از آن جایی که ساختار و ماهیت این دو دستگاه یکسان نیست ، با قرار گیری در مجموعه ، عملکردی متفاوت از خود بروز می دهند . در زیر ، به برخی از پرفروش ترین مدل های رک دیواری اشاره می‌ کنیم ، به آن ها توجه کنید :

 • رک دیواری با فضای باز :

در این نوع از رک ها تجهیزات الکترونیکی به صورت مستقیم بر روی یکدیگر نصب می شوند . در این نوع از تجهیزات ، هیچ پوشش خاصی برای نرم افزار ها و سخت افزار ها وجود ندارد .

 • رک دیواری با فضای بسته :

این محصول برای جلوگیری از آسیب رسیدن به تجهیزات شبکه ، برای هر یک پوششی قرار داده است . معمولا رک دیواری با فضای بسته از جنس فلز و شیشه می باشد .

 • رک دیواری با قفل الکترونیکی :

این محصول دارای سیستم قفل الکترونیکی است که با استفاده از کد یا کارت‌ های مخصوص ، تنها به افراد خاصی اجازه دسترسی به ابزارآلات داخل رک را می دهند .

 • رک دیواری با پنل‌ های پرده ‌ای : این نوع رک ‌ها برای نظارت و مدیریت شبکه‌ های کامپیوتری استفاده می‌ شوند . در آن تجهیزات شبکه‌ همانند پچ پنل و سوئیچ‌ شبکه قرار می گیرد .
 • و …

همچنین ، رک‌ های دیواری به صورت سفارشی با ابعاد دلخواه نیز تولید می ‌شود . از این رو اگر رک شبکه دیواری بازار پاسخ گو نیاز شما نیست ، مستقیما از تولیدکننده سفارش دهید .

 

انواع رک دیواری

مشخصات رک دیواری

رک دیواری شبکه یک محصول فلزی پرطرفدار در صنعت الکترونیک است ، که با وجود کیفیت بالا و عملکرد بی نظیرش در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد . این دستگاه قدرتمند توانایی مقابله با عوامل محیطی و آلاینده های شیمیایی را دارد .

رک ها می توانند حتی در شرایط بد محیطی نیز سلامت و ایمنی دستگاه ها را حفظ کنند . مشخصات رک شبکه دیواری با این که مبحثی تخصصی است ، اما در انتخاب شما نقش دارد ‌.

از مشخصات بارز رک شبکه دیواری می توان موارد ذیل را نام برد :

 • ارتفاع :

ارتفاع رک دیواری معمولاً بین 6 تا 18 U است . ارتفاع این محصول بر حسب واحد U اندازه ‌گیری می ‌شود ، که هر U معادل با ابعاد 44.45 میلی ‌متر می ‌باشد .

 • عرض :

عرض رک دیواری نیز به صورت استاندارد بین 19 تا 23 اینچ هست .

 • عمق :

عمق رک دیواری بنابر جداول استاندارد معمولاً بین 50 تا 60 سانتی ‌متر است .

 • جنس :

رک دیواری در جنس‌ های مختلفی مانند فلز، شیشه و پلاستیک ساخته می ‌شود .

 

مشخصات رک دیواری

کاربرد رک دیواری

رک شبکه دیواری ، کمد شبکه های اینترنتی و مخابراتی محسوب می شود ، که بر دیوار های داخلی و خارجی مجتمع نصب می‌ گردد . از آنجایی که در سال های اخیر ، استفاده از دستگاه های الکترونیکی و تجهیزات شبکه چندین برابر شده است ، نیاز به فضای اضافی برای نصب آنان در مجموعه احساس می شود .

رک دیواری در ساختمان فضای کمی را اشغال می کند . بدین تربیت کاربر می تواند طبق برنامه ای سنجیده ، تجهیزات خود را در محیط قرار دهد . افراد از نصب رک شبکه دیواری در مجتمع ، اهداف مختلفی را دنبال می کنند . موارد ذیل کاربرد این دستگاه را در مجموعه های اینترنتی و مخابراتی شرح می دهد :

 • نصب تجهیزات شبکه :

رک دیواری قابلیت نگهداری از ابزارالاتی همچون سوئیچ ، روتر ، مودم و دستگاه های دیگر را دارد .

 • نصب تجهیزات الکترونیکی :

این محصول به عنوان یک فضای ذخیره سازی ، جهت نصب تجهیزات الکترونیکی مانند سرور، دستگاه های امنیتی و … به شخص کمک می کند .

 • سیستماتیک کردن فضا :

با نصب رک دیواری ، فضا به صورت منظم و سیستماتیک درآورده می شود ، که تغییراتی خوشایند در سازمان به وجود می آورد .

 • حفاظت از تجهیزات :

این تجهیز کارآمد ، فضایی محافظت شده در مجموعه بنا می سازد . با کمک از این دستگاه تا حد قابل توجهی بر عمر مصرف تجهیزات شبکه افزوده می شود .

 

کاربرد رک دیواری

سخن پایانی

آماد سیستم یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان رک در کشور است که به صورت اینترنتی نیز خرید این محصول را برای هموطنان مهیا می سازد .

بخوانید: رک دیواری

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574