آشنایی با رک شبکه سرور

خانه    بلاگ      آشنایی با رک شبکه سرور
آشنایی با رک شبکه سرور

رک شبکه سرور یکی از تجهیزات ضروری دیتا سنترها می باشد ، که از این قفسه ها اغلب برای مرتب نمودن و محافظت از تجهیزات سرور و شبکه استفاده می شود . رک های سرور دسترسی به تجهیزات مختلف شبکه را به صورت سازمان یافته ، ایمن و کارآمد تسهیل می کنند . در این مقاله با ما باشید ، تا با این نوع از رک بیشتر آشنا شوید .

آشنایی با رک شبکه سرور

رک شبکه سرور قفسه ای است که برای قرار دادن تجهیزات مرکز داده مانند سرورها ، ذخیره سازی ، HUB ها و سوئیچ های شبکه استفاده می شود . این نوع رک برای بهبود کارایی در مدیریت و بهره برداری از شبکه های مرکز داده طراحی شده است .

رک سرور بر اساس معیارهای گوناگون ، به دسته های مختلفی تقسیم بندی می گردد . بر اساس جنبه حفاظتی و امنیتی به دو نوع باز و بسته و بر اساس نوع نصب به دو نوع ایستاده و دیواری تقسیم می گردد . در ادامه مطلب با ما همراه شوید ، تا بیشتر با انواع رک شبکه سرور آشنا شوید .

بخوانید: آشنایی با رک شبکه ایستاده

آشنایی با رک شبکه سرور

آشنایی با رک شبکه سرور باز

همانگونه که در بالا اشاره نمودیم رک سرور در دو نوع باز و بسته در بازار وجود دارد . یک رک سرور باز فاقد دیوار یا در است و معمولاً برای اتاق های سروری که به امنیت فیزیکی و کنترل جریان هوای اضافی نیازی ندارند ، به کار گرفته می شوند .

یک رک شبکه سرور باز امکان دسترسی آسان و فضای آزاد فراوان را برای مدیریت کابل ها فراهم نموده و به یک راه‌حل ایده‌آل برای مرتب نمودن کابل های شبکه و توزیع سیم‌کشی با تراکم بالا تبدیل شده است .

مزایای رک سرور باز شامل موارد زیر می شود ؛

  • قیمت : این نوع رک سرور نسبت به رک شبکه بسته با اندازه و ویژگی های مشابه قیمت کمتری دارد .
  • تبادل هوا : این نوع رک اجازه عبور جریان هوا را از تمام جهات می دهد ، که می تواند به بهبود خنک سازی تجهیزات و فضای درونی رک کمک کند .
  • دسترسی آسان : در صورت خرابی تجهیزات ، دسترسی به کنترل پنل آسان است .

معایب رک سرور باز نیز شامل موارد زیر می شود ؛

  • عدم امنیت : تجهیزات درون این قفسه ها در مقابل افراد مزاحم هیچ امنیتی ندارند .
    • گرد و غبار : تجهیزات نصب شده درون این نوع رک در معرض گرد و غبار هستند ، که این موضوع در طول زمان مشکلات بسیاری را ایجاد می کند .

آشنایی با رک شبکه سرور بسته

در مقابل رک سرور باز ، رک های سرور بسته قرار دارند ، این رک ها کاملا بسته ، دارای چهار دیواره و قفل های امنیتی می باشند . در مکان هایی که امنیت تجهیزات به خطر می افتد ، از رک شبکه سرور بسته استفاده می شود . رک های بسته بر خلاف رک های باز نیاز به فن برای تهویه هوا و جلوگیری از داغ شدن سیم ها و تجهیزات درون خود دارند .

مزایای رک سرور بسته شامل موارد زیر می شود ؛

  • حفاظت : رک بسته محافظت بیشتری از تجهیزات در برابر دسترسی غیرمجاز ایجاد می کند .
  • مخفی کردن کابل : یک رک بسته کابل ها و سیم ها را به طور موثرتری پنهان می کند ، که ظاهر بهتری را ارائه داده و کابل ها را از آسیب حفظ می کند .

معایب این نوع از رک های شبکه سرور عبارتند از ؛

  • هزینه : در مقایسه با رک شبکه باز ، این نوع رک قیمت گران تری دارد .
  • قابلیت دسترسی : وقتی صحبت از نصب یا کار بر روی تجهیزات درون یک رک بسته می شود ، فضای کمتری برای انجام عملیات وجود دارد .

آشنایی با رک شبکه سرور بسته

خرید رک شبکه سرور

اگر قصد خرید رک شبکه سرور را دارید ، بهتر است پیش از خرید این محصول با نکات خرید آن آشنا شوید . در این بخش از مطلب با فاکتورهای مهم در خرید این محصول آشنا می شوید .

نخستین معیار در خرید این محصول ، توجه به سایز آن است . رک سروری که به درستی انتخاب شده باید متناسب با ابعاد تجهیزات باشد . رک های شبکه موجود در بازار در ارتفاع ، عمق و عرض مختلف و استانداردی متناسب با تجهیزات شبکه و نیاز افراد تولید و عرضه می شوند .

فاکتور مهم دیگر در خرید این قفسه انعطاف پذیری و سازماندهی آن است . پس از کابل کشی و سازماندهی تجهیزات و نصب دستگاه ها باید فضای کافی در رک شبکه باقی بماند .

یکی دیگر از نکات خرید رک سرور ، ظرفیت بار کافی می باشد . همانگونه که دستگاه های بیشتری به مراکز داده اضافه می شوند ، رک های شبکه نیز باید ظرفیت بار کافی داشته باشند . هنگام انتخاب رک شبکه سرور باید مقدار سوئیچ ها ، کابل ها ، PDU ها و سینی های کابل سقفی در نظر گرفته شود .

از دیگر فاکتورهای انتخاب رک شبکه توجه به سیستم تهویه مطبوع است . بهتر است به دنبال قفسه هایی با درب های مشبک باشند که اجازه تبادل هوا را درون قفسه می دهند ‌. در غیر اینصورت حتما باید یک فن مطمُن و کار آمد برای رک تهیه نمایید ‌.

در نهایت در زمان خرید رک شبکه سرور به جنبه امنیتی آن اهمیت دهید . اگر رک درون دیتا سنتر امن نگهداری نمی شود ، حتما رک هایی با کلید امنیتی را انتخاب کنید ، تا تجهیزات گران بها و داده های با ارزش شما از هر دستبردی در امان باشند .

خرید رک شبکه سرور

در پایان

همانگونه که در این مقاله متوجه شدید ، هنگام راه اندازی یک مرکز داده خرید رک شبکه سرور باید در الویت لیست شما باشد . شرکت آماد سیستم طیف وسیعی از رک های شبکه و سرور را تولید و عرضه می کند . اگر به دنبال محصولات استاندارد و با کیفیت هستید ، به سایت آماد سیستم مراجعه نمایید .

بخوانید: رک سرور

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574