آشنایی با کابل کشی روکار و توکار شبکه

خانه    بلاگ      آشنایی با کابل کشی روکار و توکار شبکه
کابل کشی روکار و توکار شبکه

کابل کشی روکار و توکار شبکه، تاثیر قابل توجهی در ایمنی و سلامت کابل های شبکه دارد. این سری از تجهیزات الکترونیکی، چگونگی ارتباط سیستم ها و سرور ها در شبکه تضمین می نماید.

کابل کشی، اولین مرحله برای ایجاد شبکه ای قدرتمند است. جهت بهینه سازی وضعیت شبکه و صرفه جویی در هزینه ها این امر را به متخصصین حوزه بسپارید. آنان متناسب با شرایط داخلی و نوع ابزارآلات شما، کابل کشی مجموعه را انجام می دهند.

در ادامه درباره مزایای و معایب کابل کشی روکار و توکار صحبت می کنیم با ما همراه شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید

اهمیت کابل کشی شبکه

کابل کشی شبکه یکی از عوامل اساسی و حیاتی در ساختار و عملکرد یک شبکه است. کابل کشی روکار و توکار شبکه، هر دو در سیستم های الکتریکی وظیفه به خصوصی بر عهده دارند.

با بهره برداری از این دو شیوه، سطح سلامت مجموعه به طور قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین، میزان آسیب دیدگی کابل ها به حداقل می رسد. کابل کشی شبکه، توانایی ارتقاء و در عین حال نابودی یک مجموعه اینترنتی توانمند را دارد. به منظور سازماندهی بهتر شبکه، این امر را از کارشناسان مربوطه طلب کنید. موارد زیر اهمیت کابل کشی صحیح سیستم ها را بیان می کند؛

 • انتقال داده ‌ها: کابل کشی روکار و توکار شبکه از عوامل حیاتی قدرت در مجموعه های الکتریکی است. کابل‌ های شبکه برای رد و بدل اطلاعات بین دستگاه‌ ها استفاده می ‌شوند. کابل ‌های مناسب، سرعت و پایداری این فرآیند را کنترل می کنند. همچنین میزان تداخل‌ ها و اختلالات کاهش می دهند.
 • پایداری و اطمینان: کابل ها می بایست در پوششی مناسب قرار گیرند، تا مجموعه متحمل کمترین آسیبی باشد. نوع کابل کشی شبکه عاملی مهم در حفظ پایداری و عملکرد صحیح سیستم های الکتریکی است.
 • نگهداری و مدیریت آسان: کابل‌ کشی صحیح، فرآیند نگهداری و مدیریت شبکه را ساده ‌تر می ‌کند. قابلیت دسترسی و تغییرات آسان به کابل‌ ها، در صورت نیاز به تغییرات یا اصلاحات در شبکه، زمان و هزینه را کاهش می ‌دهد.
 • طول عمر بیشتر: کابل‌ های با کیفیت و استاندارد، طول عمر طولانی ‌تری دارند و نیاز به تعویض و تعمیرات کمتری دارند. این عامل باعث کاهش هزینه‌ های تعمیر و نگهداری در طول زمان می شود.

با توجه به موارد فوق کابل کشی روکار و توکار شبکه اهمیت زیادی در ساختار و عملکرد مجموعه دارد. انتخاب کابل‌ های مناسب، نصب صحیح آن‌ ها و رعایت استاندارد ها و قوانین مربوطه و… بهبود عملکرد شبکه و افزایش پایداری آن را به همراه دارد.

اهمیت کابل کشی شبکه

اهمیت کابل کشی شبکه

کابل کشی روکار چیست؟

کابل کشی روکار و توکار شبکه، مهم تر از نوع تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه است. کابل کشی روکار یا Structured Cabling به فرآیند نصب و اتصال کابل‌ های مختلف برای انتقال داده ‌ها و ارتباط بین دستگاه ‌ها در یک ساختمان یا شبکه اطلاق می ‌شود. این فرآیند شامل طراحی، نصب، تنظیم و توسعه سیستم کابل ‌کشی در ساختمان است.

هدف اصلی کابل کشی روکار، ایجاد یک زیرساخت شبکه متناسب و قابل اعتماد می باشد، که شامل؛ کابل ‌ها، اتصالات، تجهیزات شبکه و سازماندهی مناسب آن ها است. این امر باید قابلیت پشتیبانی از انواع سرویس‌ ها (مانند اینترنت، تلفن، دوربین مداربسته و سیستم‌ های کنترلی) را داشته باشند.

کابل کشی روکار و توکار شبکه، دو امر تخصصی و کاربردی است، که وضعیت فیزیکی تجهیزات وجود در شبکه را تثبیت می کند. کابل کشی روکار محدود به فضای خاصی نمی شود. این سری از فرآیند ها، متناسب با نیاز کاربر طراحی می گردند.

برای اجرای آن نیازی به تغییر طراحی داخلی مجموعه یا خراب کردن دیوار های داخلی نیست. کابل کشی روکار، روی دیوار های داخلی و بیرونی به واسطه داکت صورت می گیرد. مزایای اجرای آن عبارتند از؛

 • سازماندهی بهتر: کابل کشی روکار و توکار شبکه، راهی ایمن جهت بهینه سازی عملکرد شبکه پیش روی کاربران قرار می دهد. با استفاده از کابل کشی روکار، سیم ‌کشی شبکه در ساختمان به صورت منظم و سازمان ‌یافته انجام می ‌شود. این امر، سهولت در شناسایی و پیدا کردن کابل ‌ها و دستگاه‌ ها را به دنبال دارد.
 • آسانی تعمیرات و تغییرات: در صورت بروز خرابی یا نیاز به تغییرات در شبکه، اعمال تعمیرات و تغییرات بر روی کابل ها، بسیار آسان‌ و سریع‌ خواهد بود. همچنین امکان اضافه کردن کابل های جدید و جابه جایی اتصالات قدیمی مقدور است.
 • قابلیت توسعه: کابل کشی روکار به شبکه اجازه می‌ دهد، تا به راحتی و با کمترین نیاز به تغییرات ساختاری، قابلیت توسعه و افزودن دستگاه ‌ها و سرویس ‌های جدید را داشته باشید.
 • پایداری و بهره ‌وری: با استفاده از کابل‌ های با کیفیت و استاندارد، انتقال داده‌ ها و سیگنال‌ ها در کیفیت بالا صورت می ‌گیرد و مشکلات مربوط به تداخلات الکترومغناطیسی و نویز کاهش می ‌یابد.
 • هماهنگی با استاندارد ها: کابل کشی روکار و توکار شبکه، هر دو وضعیت داخلی مجموعه را به شکلی قابل قبول کنترل می نمایند. کابل کشی روکار با استفاده از استاندارد های مورد قبول صنعت (مانند استاندارد های TIA/EIA) انجام می گردد. این فرآیند منجر به سازگاری بیشتر با سیستم ‌های مختلف و تسهیل در انتقال داده ‌ها می‌ شود.

کابل کشی روکار یک استاندارد شناخته‌ شده است. در بسیاری از ساختمان‌ ها و محیط ‌های کاری به عنوان راهکاری مطمئن جهت اتصال دستگاه ‌ها و ایجاد یک شبکه قوی و قابل اعتماد استفاده می ‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 

کابل کشی توکار چیست؟

کابل کشی روکار و توکار شبکه، اتصالات الکتریکی دستگاه ها را در دو حالت متفاوت نشان می دهند. کابل کشی توکار از قدیم الیام برای سیم کشی ساختمان ها اجرا می شد. این سری از سیم کشی ها، قبل از تکمیل ساخت و ساز بنا اجرا می شدند.

در کابل کشی توکار از کابل‌ های کوتاه استفاده می کنند، تا دستگاه‌ ها را به سایر تجهیزات شبکه متصل نمایند. این کابل ‌ها معمولاً کوتاه ‌تر از کابل‌ های روکار هستند و از نوع UTP (Unshielded Twisted Pair) یا STP با سرعت ‌های مختلف می ‌باشند.

اغلب از این فرآیند در شبکه ‌های کامپیوتری و سیستم‌ های ارتباطی بهره برداری می شود. این کابل‌ ها معمولاً از نوع خمیده و بدون پوشش فلزی هستند. برای اتصال دستگاه‌ ها به پچ پنل ‌ها، سوئیچ‌ ها، روتر ها و دیگر تجهیزات شبکه به کار می روند. کابل کشی توکار دارای مزایا و کاربرد های زیر است؛

 • انعطاف پذیری: با استفاده از کابل کشی توکار به سرعت و به راحتی دستگاه ‌ها را به تجهیزات شبکه متصل یا قطع نمایید. این انعطاف پذیری امکان سرعت بخشیدن به فرآیند های نصب، تعمیر و تغییرات در شبکه را فراهم می‌ کند.
 • سهولت نصب: کابل کشی روکار و توکار شبکه، شبیه به یکدیگر نیست، اما هر دو وضعیت مجموعه را در سطحی ایده آل حفظ می نماید. کابل کشی توکار عموماً به صورت پیچشی (Twisted Pair) است و نیاز به ابزار های خاص برای نصب ندارد. نصب آن ها بسیار سریع و آسان می باشد.
 • دسترسی آسان: با استفاده از این نوع کابل کشی به راحتی به دستگاه ‌ها و پورت ‌های شبکه دسترسی پیدا می کنید.
 • کاهش اشغال فضا: با بهره برداری از کابل کشی توکار، فضای بیشتری در رک‌ ها و قفسه ‌ها صرفه ‌جویی می شود. کابل‌ های توکار کوتاه‌ تر و نازک ‌تر هستند و منجر به کاهش پرت ‌های خالی و آشفتگی کابل‌ ها خواهند شد.

کابل کشی روکار و توکار شبکه، فرآیندی معقول برای بهبود وضعیت شبکه است. کابل کشی توکار نقش مهمی در ساختار شبکه‌ های کامپیوتری و ارتباطات ایفا می‌ کند. به عنوان راهکاری سریع و کارآمد برای اتصال دستگاه‌ ها به تجهیزات شبکه شناخته شده است.

تفاوت های کابل کشی روکار و توکار شبکه

تفاوت های کابل کشی روکار و توکار شبکه

تفاوت های کابل کشی روکار و توکار شبکه

کابل کشی روکار و توکار شبکه از فرآیند های اصلی در مجموعه های اینترنتی به حساب می آیند. این دو فرآیند، قابلیت بهبود وضعیت الکتریکی شبکه را دارد. با تضمین نوع اتصالات ما بین دستگاه‌ ها، ایمنی اطلاعات موجود در شبکه را تضمین می نمایند. این دو شیوه سیم کشی یکسان نیستند. از تفاوت های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

o       کابل کشی روکار (Horizontal Cabling):

_کابل کشی روکار به عنوان بخشی از زیرساخت کابل ‌کشی شبکه، برای اتصال دستگاه‌ ها به پچ پنل‌ها و چند راهی‌ ها در ساختمان یا فضای کاری به کار می رود.

_این نوع کابل کشی معمولاً به صورت دائمی نصب می ‌شود و به طور معمول از نوع UTP (Unshielded Twisted Pair) یا STP (Shielded Twisted Pair) است.

_کابل ‌های روکار برای اتصال دستگاه ‌ها به زیرساخت شبکه مورد استفاده قرار می ‌گیرند و از آنجا به سوئیچ ‌ها، روتر ها و سایر تجهیزات شبکه متصل می گردند.

o       کابل کشی توکار (Patch Cabling):

_کابل کشی روکار و توکار شبکه، امری تخصصی است. کابل کشی توکار معمولاً از کابل‌ های کوتاه ‌تر می ‌کند، تا دستگاه‌ ها را به تجهیزات شبکه متصل نماید.

_ این سری از کابل کشی ها معمولاً به صورت موقت و برای اتصال سریع دستگاه‌ ها به پچ پنل ‌ها، سوئیچ‌ ها، روتر ها و… مورد استفاده قرار می گیرند.

_ کابل‌ های توکار معمولاً کوتاه‌ تر از کابل‌ های روکار هستند و به عنوان اتصالات موقت برای تغییرات، تعمیرات و افزودن دستگاه ‌ها به شبکه به کار می روند.

کابل کشی روکار و توکار شبکه، هر یک وظیفه خاصی در شبکه بر عهده دارند. کابل کشی روکار برای اتصال دائمی دستگاه‌ ها به زیرساخت شبکه استفاده می‌ شود، در حالی که کابل کشی توکار برای اتصال موقت و سریع دستگاه‌ ها به تجهیزات مفید هستند.

کابل کشی روکار بهتر است یا توکار؟

کابل کشی توکار و روکار شبکه هر کدام مناسب مجموعه الکتریکی خاصی است. نوع استفاده و نیاز شبکه، وضعیت سیم کشی آن را مشخص می کند. شرایط و وضعیت فیزیکی مجموعه تعیین کننده نوع کابل کشی ان است.

این پارامتر به شما کمک می کند، تا علاوه بر داشتن انتخابی درست، تا حد قابل توجهی در هزینه های مجموعه نیز صرفه جویی نمایید. نمی توان به طور قطع گفت که آیا سیم کشی روکار بهتر است یا توکار؟ این دو شیوه، مزایای بسیاری برای مجموعه به همراه دارند.

کاربران می بایست بین کابل کشی روکار و توکار شبکه متناسب با نیاز سیستم پیش روند‌. در برخی مواقع لازم است، از این دو شیوه سیم کشی به طور همزمان در مجموعه بهره برد‌.

سخن پایانی

کابل کشی روکار و توکار شبکه، راهی مطمئن برای سازماندهی اتصالات مجموعه پیش روی شما قرار می دهد. این دو شیوه برتر، هر کدام به شکلی در بهینه سازی عملکرد الکتریکی مجموعه نقش دارد.

در مجموعه آماد سیستم می توانید در طول ساعات کاری به صورت اینترنتی از کارشناسان ما مشاوره دریافت کنید. همچنین در فروشگاه اینترنتی ما، محصولات پسیو و اکتیو شبکه را با قیمتی مناسب سفارش دهید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574