اتاق رک چیست؟

خانه    بلاگ      اتاق رک چیست؟

اتاق رک یک اتاق اختصاصی است که در آن سرورهای رایانه به صورت‌های مختلف همانند چیدمان در قفسه و یا سرورهای تیغه‌ای و در اتاق‌های رک قرار دارند.

جهت ارتباط با کارشتاسان فروش می توانید از طریق شماره تماس های زیر اقدام نمایید

به صورت کلی، این اتاق‌ها دارای سیستم تهویه مطبوع بسیار عالی هستند که از آن جا می‌توان تعداد بسیار زیادی سیستم را با کمک نرم افزارهایی همانند KVM و VNC، از راه دور مدیریت کرد.

ساختمان یا ایستگاه کاملی که متشکل از چندین اتاق رک است و محل نگهداری رک‌ها می‌باشد، به عنوان مرکز داده یا دیتاسنتر شناخته شده است.

به صورت خلاصه، اتاق رک اجزا و خدمات عملیاتی را برای عملکرد سرورها در کلاس سازمانی ارائه خواهد داد و می‌توان از آن به عنوان اتاق فرمان و قلب تپنده یک کمپانی نام برد. اختلال در عملکرد هریک از اجزای اتاق رک این توانایی را دارد که ضررهای جبران ناپذیری را بر شرکت متحمل کند.

اتاق رک

عوامل متعددی همانند آب و هوا بر عملکرد اتاق رک تأثیر خواهند گذاشت، هنگام اقدام برای ساختن یک اتاق رک ، چند پارامتر اصلی باید حتما در نظر گرفته شود از جمله: مکان، تهویه مطبوع، توسعه پذیری در آینده، حفاظت از آتش و دیگر بلاهای طبیعی.

موقعیت مکانی اتاق رک استاندارد

مکانی باید انتخاب شود که بتوان از کنترل‌های فیزیکی و محیطی اطمینان پیدا کرد. مکان باید در برابر آتش، سیل و دیگر خطرات مشابه، ایمن باشد. اتاق رک استاندارد در جایی قرار دارد که سر و صدا در کار دفاتر و اتاق‌ها خلل به وجود نیاورد. و باید در مکانی با بیشترین ملاحظات امنیتی و ایمن قرار داشته باشد.

امنیت محیط اتاق رک

همه‌ی اتاق‌های سرور باید دیوارهای محکم از سقف تا کف داشته باشند. در قسمت‌هایی که کف کاذب یک سقف کاذب وجود دارد، دیوار باید تا زیر کف کاذب و بالای سقف کاذب ادامه داشته باشد تا مانع از ورود افراد شود. رک اتاق سرور باید دارای قفل یا قفسه برای امنیت زیادتر باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره رک دیواری با کارشناسان ما در ارتباط باشید

دسترسی فیزیکی

دسترسی فیزیکی به رک روم باید تنها محدود به چند نفر شود که اجازه دسترسی را به صورت قانونی دارند. استفاده کردن از کارت خوان یا قفل الکترونیک برای اجازه دسترسی نسبت به کلیدهای مرسوم، توصیه می‌شود؛ اگر از کلید به کار برده می‌شود، باید عبارت “عدم کپی برداری”، روی آن حک شود.

لیست اشخاص مجاز برای ورود بایست حداقل هر فصل به وسیله صاحبان دیتاسنتر بررسب شود. باید کلیدها یا کارت‌های دسترسی گم شده یا دزدیده شده مشخص شوند. استفاده کردن از شناسایی چهره به وسیله دوربین، برای کنترل و ثبت ورود و خروج و کار در این فضا توصیه می‌شود.

ثبت زمان ورود، زمان خروج، هدف از دسترسی فیزیکی توسط بازدید کنندگان یا پرسنل مجاز باید بررسی شود. بازدیدکنندگان اتاق رک حتما بایست کارت شناسایی داشته باشند.

بازدید کنندگان توسط پرسنل مجاز در همه‌ی زمان‌ها باید اسکورت شود. حتما یک چک لیست بازدید از اتاق سرور تهیه شود تا بر اساس آن بازدیدهای دوره‌ای داشته باشید و بر اساس چک لیست بازدید اجازه دسترسی دهید.

ملاحظات و بررسی‌های ساختاری اتاق رک استاندارد:

اتاق رک استاندارد باید در مکانی مستقر باشد که بتواند وزن همه‌ی سیستم‌ها از جمله سیستم‌هایی که قرار است در آینده نصب شود را تحمل کند. اندازه چارچوب در باید مناسب بردن و آوردن تجهیزات اتاق رک باشد. برای ساختار تازه، درها بایست ۴۲ اینچ عرض و ۹ فوت ارتفاع داشته باشند. اگر لولا خارج از اتاق است، برای درها باید از پین‌های قفل لولا به کار برده شود.

کنترل درجه حرارت اتاق رک

اتاق رک استاندارد باید کنترل درجه حرارت مناسب برای حفظ دمای اتاق رک بر اساس محدودیت تعریف شده برای سخت افزارهای موجود در اتاق رک را حتما داشته باشد. باید تهویه هوای مناسب برای حفظ درجه حرارت مناسب بین ۶۵ – ۷۰ درجه فارنهایت داشته باشد.

کنترل‌های محیطی باید مجهز به سیستم‌های هشدار دهنده در زمان بروز مشکل باشند. برای اتاق‌های بزرگ، سیستم‌ها و تجهیزات خنک کننده بایست برای حداکثر سازی کارآیی نصب شود.

تامین برق اضطراری برای اتاق رک

مهم است که سیستم الکتریکی اتاق رک برای ادامه کار در حین اختلال در برق، طراحی شود. همین‌طور مهم است اطمینان پیدا کرد که برق برای واحدهای شما، به درستی توزیع شده است. ژنراتورهای بک آپ و باتری‌ها به سالم ماندن تامین برق ادامه خواهند داد و واحدهای توزیع برق می‌توانند مقدار درستی از برق را در همه‌ی زمان‌ها به مکان مناسب انتقال دهند.

پیشگیری از بهم ریختگی سیم‌ها و کابل کشی استاندارد رک

قسمت کلیدی دیگر در اجرای اتاق رک، مسیریابی موثر و مناسب کابل و سیم‌ها می‌باشد. در هم و برهمی سیم‌ها، حوادثی هستند که آماده هستند هر زمانی رخ دهند. اطمینان پیدا کنید که مسیر مناسبی مشخص کرده.اید تا سیم‌ها و اتصالات بتوانند بدون خطر قطعی، کشیدن و کندن انتقال پیدا کنند.

مطمئن شوید که نقشه اتصالات را ترسیم کرده‌اید تا متخصصین فناوری اطلاعات بدانند که در چه جایی مشکلات را شناسایی کنند و به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

از جمله اقدامات مهم ایمن شبکه هوشمند کابل کشی شبکه‌های کامپیوتری، اتاق رک استاندارد است که می‌تواند با تخصص بسیار بالا به جلوگیری از بهم ریختگی سیم‌ها در رک روم بسیار کمک کند.

فراهم سازی محیط کار با کیفیت

در زمان اجرای اتاق سرور، از یاد نبرید که به فکر کارکنان فناوری اطلاعات باشید. اطمینان پیدا کنید که یک فضای کار با طراحی خوب، روشن و مطابق با ارگونومی ایجاد می‌کنید تا کارکنان فناوری اطلاعات بتوانند به سادگی و به صورت موثر بر آن نظارت داشته باشند.

اتاق رک نباید پنجره داشته باشد

میزان نور استاندارد در مراکز داده 500Lux افقی و 200Lux عمودی تعیین شده است. محل‌های اندازی گیری نور در فاصله یک متری از کف در بین اتاق رک  می‌باشد.

LED دارای ظاهر بسیار ظریف هستند و ضخامت بسیار کمی دارد و با تکنولوژی SMD LED و بر پایه فناوری صفحات نمایشگر LED ساخته شده و نوری کاملا یکنواخت و ملایم و بدون خیرگی را ایجاد خواهد کرد. لازم به ذکر است که مصرف انرژی الکتريکي هر يک از آن‌ها بسیار کم و گرمای بسیار کمی ایجاد می‌کنند. ابعاد قاب‌هاي LED 61 *61 سانتی متر است که در داخل سقف کاذب نصب مي‌شود.

  • تعدادی از چارغ‌ها در هنگام قطع اضطراری برق اصلی اتاق رک باید روشن باقی بمانند.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574