اتاق سرور چیست؟ تمام چیزهایی که باید در مورد اتاق سرور بدانید

خانه    بلاگ      اتاق سرور چیست؟ تمام چیزهایی که باید در مورد اتاق سرور بدانید
اتاق سرور

اتاق سرور، فضای ایمن برای نگهداری از تجهیزات پسیو و اکتیو شبکه است. این اتاقک الکتریکی همانند یک پشتیبان عمل می کند. با وجود این شبکه داخلی، تمامی اطلاعات مجموعه در فضایی محبوس نگه داری خواهد شد.

دیتا سنتر، نظمی سازماندهی شده در سراسر مجموعه بنا می سازد. با وجود این بخش، اطلاعات شبکه به خوبی دسته بندی می گردد. از این رو حتی بی اهمیت ترین اطلاعات نیز در فضای مخصوص خود ذخیره می شوند.

در ادامه درباره خصوصیات این اتاق و مزایای آن صحبت می کنیم، با ما همراه شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور به عنوان یک فضای فیزیکی ویژه طراحی شده است، که به منظور نگهداری و مدیریت بهتر از تجهیزات سرور مورد استفاده قرار می گیرد. این فضا، معمولاً در محل یک سازمان یا یک مرکز داده راه اندازی می شود. وظیفه آن حفظ امنیت، عملکرد، قدرت و سرعت شبکه را بر عهده دارد.

این فضا، تجهیزات مربوط به سرور را شامل می شود. رک از مهم ترین قطعات دیتا سنتر است، که چارچوبی ایمن برای محافظت از سرور و سایر تجهیزات شبکه به وجود می آورد.

علاوه بر این باید دارای امکانات خنک کنندگی مناسبی باشد. تجهیزات شبکه در طول استفاده مداوم گرم می شوند و نیاز به تهویه هوا و خنک سازی دارند. سیستم های خنک کننده مانند؛ کولر ها، فن ها و سیستم های خنک کننده مایعات در این اتاق به کار می روند، تا دمای داخلی را کنترل نمایند.

امنیت فیزیکی برای مجموعه به خصوص این اتاق بسیار مهم است. تجهیزات سرور حاوی اطلاعات حساس و ارزشمندی هستند. برای این منظور در طراحی آن معمولاً از سیستم های کنترل دسترسی، دوربین های مداربسته و سایر امکانات امنیتی استفاده می شود.

اتاق سرور، یک فضای حیاتی برای نگهداری و مدیریت تجهیزات پسیو و اکتیو است، که شامل تجهیزات سرور، تجهیزات شبکه، سیستم های خنک کننده و امکانات امنیتی می باشد.

اتاق سرور چیست؟

خصوصیات بارز اتاق سرور

اتاق سرور همانطور که در مطالب پیش نیز اشاره شد، پشتیبان اصلی شبکه های الکتریکی و اینترنتی است. این فضا، سلامت و امنیت داده های موجود در خط را تأمین می کند. با استفاده از آن، امکان حمله به شبکه شما به حداقل می رسد.

در طراحی و راه اندازی این بخش از مجموعه، اصول خاصی به کار می رود. از همان ابتدای کشف اینترنت و ابداع سامانه های اینترنتی، کاربران به منظور حفظ نظم و افزایش به فکر فضایی مخصوص برای نگهداری از تجهیزات و اطلاعات خود بودند.

اتاق سرور، ابزار مناسبی برای حفظ نیاز های امنیتی شبکه است. این فضا که متناسب با نیاز کاربر راه اندازی می شود، از خصوصیات به خصوصی بهره مند می باشد. از مهم ترین آن ها عبارتند از؛

 • امنیت بالا
 • مجهز به سیستم های خنک کننده
 • ظرفیت مناسب
 • پشتیبانی از زندگی مفید
 • مدیریت بهتر مجموعه
 • و…

اتاق سرور باید در وهله اول پاسخگوی نیاز های کاربر باشد. تناسب آن با وضعیت و عملکرد سرور و تجهیزات شبکه، سرعت و قدرت مجموعه را مشخص می کند.

مشاهده محصولات

مزایای راه اندازی اتاق سرور برای مجموعه ها

اتاق سرور از اجزای اصلی شبکه های ارتباطی است. این جزء از مجموعه با ایجاد فضایی ایمن بر سطح سلامت و قدرت شبکه می افزاید. به طوری که حتی با نفوذ هکران نیز لطمه ای به سرور ها وارد نمی شود.

راه اندازی این اتاق برای مجموعه ها، مزایا و فواید قابل توجهی به دنبال دارد. در زیر به برخی از این مزایا اشاره می کنیم؛

 • امنیت: افزایش امنیت سیستم ها و داده های سازمان، یکی از اصلی ترین مزایای راه اندازی دیتا سنتر است. با داشتن یک اتاق مجزا و مجهز به سیستم های کنترل دسترسی و دوربین های مداربسته، احتمال دسترسی غیرمجاز به تجهیزات و داده ها کاهش دهید.
 • خنک کاری و پایداری: اتاق سرور به دلیل داشتن سیستم های خنک کننده مناسب، دمای تجهیزات را در محدوده مطلوب نگه می دارد. این کار باعث کاهش گرمای زیاد و احتمال خرابی تجهیزات می شود.

مزایای راه اندازی اتاق سرور برای مجموعه ها

همچنین، استفاده از سیستم های خنک کننده بهینه از افزایش مصرف انرژی و هزینه های ناشی از خنک کردن تجهیزات جلوگیری می کند.

 • مدیریت و کنترل: راه اندازی این اتاق به مدیران شبکه امکان می دهد، تجهیزات سرور را به صورت منظم و بهینه مدیریت کنند. با ایجاد یک مکان مرکزی برای نصب و تنظیم تجهیزات امکان مدیریت بهتر، دسترسی سریع تر به تجهیزات و رفع مشکلات سرعت فراهم می شود.

همچنین، مستند سازی تنظیمات و سیستم ها در این بخش به مدیران کمک می کند، تا در صورت نیاز به تعمیر و تغییرات، به صورت سریع و دقیق پیش روند.

 • بهبود عملکرد: دیتا سنتر با توجه به محیط مجزا و مناسب برای تجهیزات سرور، بهبود عملکرد سیستم ها را به ارمغان می آورد. با داشتن امکانات خنک کننده و مدیریت مناسب، تجهیزات به صورت بهینه عمل می کنند و چندین سرویس را به طور همزمان پشتیبانی می نمایند.
 • مقیاس پذیری: راه اندازی یک اتاق سرور به مجموعه امکان می دهد، که متناسب با نیاز خود، تغییراتی در الگوریتم سرور ها ایجاد کند. این قابلیت در مدیریت منابع بهتر و انعطاف پذیری بیشتر در مواجهه با نیاز های روزافزون سازمان مفید واقع می شود.

ایجاد این اتاق برای مجموعه ها مزایای قابل توجهی از جمله افزایش امنیت، خنک کاری و پایداری، بهبود عملکرد، مدیریت و کنترل بهتر و قابلیت مقیاس پذیری را به دنبال می آورد. این مزایا به بهره وری و عملکرد بهتر سازمان کمک می کند و در مقابل هزینه های ناشی از نقصان سرویس ها و حملات سایبری کاهش می دهد.

مقالات مرتبط: راه اندازی اتاق سرور

چگونگی راه اندازی اتاق سرور برای مجموعه

اتاق سرور از الزامات ضروری هر شبکه است. با تعبیه این فضای ایمن، تجهیزات و اطلاعات مجموعه به خوبی سازماندهی می شود. همچنین سیستم ها برای ذخیره سازی داده ها از الگوریتمی خاص پیروی می کنند.

راه اندازی این فضای ناب برای مجموعه نیازمند برنامه ریزی و مراحل مشخصی است. موارد زیر مراحل اصلی آن را نشان می دهد؛

 • تعیین نیاز ها: در ابتدا باید نیاز های سازمان را شناسایی کنید. این شامل تعداد و نوع تجهیزات سرور، نیازمندی های امنیتی، ظرفیت، امکانات مدیریت و دیگر نیاز های خاص سازمان است.
 • انتخاب مکان: مکان فیزیکی اتاق سرور بسیار مهم است. مکان انتخابی شما باید دارای امکانات امنیتی، خنک کننده و امکانات کافی باشد. همچنین به نیازمندی های مربوط به ابعاد و سیم کشی نیز توجه کنید.
 • طراحی و ساختار بندی: مرحله بعدی، طراحی دقیق اتاق است. باید محل قرارگیری تجهیزات، مسیر های کابل کشی، سیستم های خنک کننده، سیستم های امنیتی و سایر امکانات را مشخص نمایید. نحوه مدیریت کابل ها و نگهداری از تجهیزات را نیز در نظر داشته باشید.
 • تجهیزات و محصولات: انتخاب و تهیه تجهیزات و محصولات مورد نیاز اتاق نیز بسیار مهم است. این شامل؛ رک ها، سوئیچ ها، روتر ها، کولر ها، فن ها، دوربین های مداربسته و… می باشد. باید از تجهیزات با کیفیت و مناسب استفاده کنید.
 • نصب و راه اندازی: پس از تهیه تجهیزات، آن ها را نصب و راه اندازی کنید. این شامل؛ نصب رک ها، تنظیم کابل ها، اتصال تجهیزات به شبکه و تنظیم تنظیمات اولیه است.
 • تست و راه اندازی: پس از نصب و راه اندازی، باید اتاق سرور را تست کنید. امکان دسترسی به تجهیزات، تست سیستم های خنک کننده و سیستم های امنیتی، تست قابلیت اتصال به شبکه و تست عملکرد سرور ها و سرویس ها به این بخش مربوط است.
 • مستند سازی و آموزش: در انتها می بایست سیستم ها و تنظیمات مربوط به اتاق را مستند سازی کنید. همچنین، کارکنان و مدیران باید آموزش های لازم را دریافت کنند، تا بتوانند به درستی از این فضا بهره ببرند.

سخن پایانی

اتاق سرور از الویت های اصلی شبکه های اینترنتی و سیستم های الکتریکی است. با بهینه سازی شبکه به واسطه این فضای جامع به مجموعه اجازه نشان دادن ضعف را ندهید.

با مراجعه به وب سایت فروش آماد سیستم می توانید انواع تجهیزات اکتیو و پسیو را بخرید. همچنین درباره چگونگی طراحی دیتا سنتر شبکه ار کارشناسان ما، مشاوره دریافت نمایید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574