برای نصب رک چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

خانه    بلاگ      برای نصب رک چه نکاتی را در نظر بگیریم؟
برای نصب رک چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

برای نصب رک چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

همانطور که می دانید فرایند نصب رک ها بسیار پیچیده می باشد، همانطور که می دانید رک ها به عنوان قلب شبکه شناخته می شوند. رک ها قطعات اصلی شبکه را درون خودشان جای داده اند. همانطور که می دانید رک ها در مدل های مختلفی وجود دارند اما برای نصب رک چه نکاتی را در نظر بگیریم؟ تفاوتی نمی کند، قرار است از چه نوع رکی برای شبکه استفاده کنید، باید در هنگام نصب این دستگاه ها استاندلردهای لازم را انجام دهید. با توجه به اینکه این استانداردها برای همه ی رک ها یکسان است، با ما همراه باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

نکات مهم برای نصب رک

همانطور که در ابتدای امر اشاره کردیم نصب دستگاه های رک از قوانین خاصی پیروی می کند، در ادامه این مراحل را به شکل اجمالی توضیح خواهیم داد.

 

نکات مهم برای نصب رک

§         مراحل قرارگیری رک

با توجه به اینکه رک ها بخش مهمی از شبکه ها در هر سازمان به شمار می روند، لازم است که از هر نظر ایمن باشند. لازم است برای قرارگیری رک ها اتاقی را انتخاب کنید، که به دور از عوامل خطرزا باشند. از دیدگاه دیگر باید رک سرورها را در اتاقی نصب کنید، که در مقابل همه ی عوامل خطر آفرین که به صورت طبیعی و غیر طبیعی وجود دارند، محافظت شوند.

§         کاهش دسترسی

یکی دیگر از نکات مهم در نصب رک لازم است، که امکان دسترسی به آن با محدودیت همراه باشد. باید از ورود افراد متفرقه به این اتاق جلوگیری شود، تا به امنیت رک ها در هنگام نصب کمک زیادی کند.

§         استفاده از سیستم های خنک کننده

در داخل رک ها قطعاتی وجود دارند، که لازم است به صورت همیشگی خنک باشند. این روند باعث می شود به دلیل پردازش های مداوم به سیستم های درون رک ها آسیب وارد نشود. بنابراین رعایت استراتژی خنک سازی یک امر بسیار مهم می باشد. البته باید به این نکته در هنگام نصب رک توجه کنید، که رک ها از سیستم خنک کنندگی برخوردار می باشند. اما این سیستم ها قادر نیستند که همه ی قطعات را خنک کنند.

§         انتخاب بهترین گزینه برای آرایش رک سرور

یکی از مراحل دیگر که در نصب رک بسیار حائز اهمیت است، قرارگیری صحیح قطعه های مختلف در جای خود می باشد. در این شرایط باید پیش از نصب سرور ها به طراحی و ساختار رک توجه داشته باشید. قطعات را باید به صورت متناسب انتخاب کرده، به صورتی باشد، که کمترین مشکل را در هنگام جا به جایی قطعات ایجاد کنند. کارشناسان پیشنهاد می کنند، برای اینکه به مشکل برخورد نکنید، از رک های استفاده کنید، که دارای سینی متحرک هستند.

 

§         کابل کشی سرورها

در ادامه نصب رک باید بدانید که کابل های زیادی در سرورها وجود دارد، بنابراین باید پیش از اینکه به نصب قزعات بپردازید، کابل ها را کنترل کرده تا بتوانید به راحتی آن رک ها را مدیریت کنید. به این ترتیب توصیه می شود پچ های 24 پورتی را انتخاب نمایید. این پچ ها می توانند سوئیچ های بیشتری را درون خود قرار دهند، که منجر به ساماندهی کابل کشی در رک ها می شود.

§         استفاده از کمربند و برچسب برای کابل‌ها

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در هنگام نصب رک اقدام به برچسب گذاری بر روی کابل ها است، این فرایند موجب می شود، که کنترل و مدیریت رک ها بسیار راحت تر انجام بگیرد. افراد می توانند با کمک کمربندها و برچسب ها، کابل های مختلف را شناسایی و از هم متمایز کنید، این روند موجب می شود در هنگام بروز مشکلات مدیریت سیستم رک ها به آسانی انجام بگیرد.

§         نصب سیستم اطفاء حریق

نصب سیستم اطفاء حریق در اتاق سرور به عنوان یکی دیگر از مواردی است، که در زمان نصب کردن سرورها باید به آن توجه کنید، انجام این عملیات باعث می شود، در موقعیت های ضروری خسارت ها به میزان زیادی کاهش پیدا می کند. همانطور که می دانید افزایش دمای رک در برخی موارد ممکن است، به حد غیر مجاز برسد، در این موقعیت دستگاه کنترل کننده به شما هشدار خواهد داد، همین امر باعث می شود به مقدار زیادی خطرات احتمالی در سرورها کاهش پیدا کند.

 

§         منبع قدرت برق و پشتیبان برق

در هنگام نصب رک باید دقت داشته باشید، که هر دستگاهی که در داخل رک ها قرار می گیرد، نیاز به منبع برق دارد، اغلب برای دسترسی به منبع برق از pud استفاده می کنند، در واقع پی یو دی ها می توانند به صورت عمودی و افقی نصب شوند. می توانید از پی یو دی ها به عنوان قابلیت های کنترلی استفاده کنید. این اجزا امکانات از راه دور را ایجاد می کنند. پی یو دی ها این قابلیت را دارند، که به منبع برق دائمی یا منبع برق شهری متصل شوند. می توانید این قطعات را برای هر کدام از رک ها به شکل متمرکز یا غیر متمرکز نصب کنید.

همانطور که می دانید نصب رک بر اساس مراحل خاصی انجام می شود، این موارد را در ادامه به شکل مختصر بیان می کنیک.

  • ابتدا شلف ها یا ریل هایی که درون رک ها هستند، را نصب کنید.
  • در مرحله ی دوم لازم است قسمت داخلی را بر روی شلف های تجهیزات نصب کنید.
  • تجهیزات را بر روی ریل های نصب شده پیاده سازی کنید.
  • با استفاده از پیچ های کناری ریل ها تجهیزات شبکه را در جای خود ثابت کنید.
  • در انتها می توانید سایر تجهیزات جانبی را نصب کنید، این تجهیزات شامل سینی رک، دیواره ها، فن ها و ….. می باشد.
  • مشاهده محصولات

منبع قدرت برق و پشتیبان برق

سخن پایانی

گروه آماد سیستم در این مطلب تلاش کرده به بررسی نکات مهم در نصب رک بپردازد، همانطور که می دانید رک ها به عنوان بخش مهمی از شبکه ها شناخته می شوند، که وظیفه دارند، ایمنی تجهیزات جیاتی در شبکه و سرورها را تامین کنند. بنابراین لازم است در هنگام نصب این تجهیزات نهایت دقت را داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است، مشکلات زیادی برای تجهیزات موجود در شبکه ی شما اتفاق بیفتد.

در هنگام نصب کردن رک ها می توانید از افراد متخصص و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574