بررسی استانداردهای رک شبکه و ابعاد آن

خانه    بلاگ      بررسی استانداردهای رک شبکه و ابعاد آن
بررسی استانداردهای رک شبکه و ابعاد آن

برای ساخت رک شبکه یک سری اصول و استاندارد خاص وجود داشته، که فوق العاده اهمیت دارند. استانداردهای رک شبکه تمامی ابعاد رک از وجوه مختلف را مورد بررسی قرار می دهند.

شکل ظاهری رک بیشتر تحت تاثیر این استاندارد ها می باشد و ابعاد و سایز بندی آن کاملا وابسته به استاندارد ها است. در این مقاله به خوبی این اصول و چارچوب برای ساخت رک ها را برایتان بررسی می نماییم، لطفا با ما همراه شوید.

استاندارد های مربوط به ساخت رک شبکه

همان طور که اشاره شد، استانداردهای رک شبکه فرآیند ساخت و تولید این محصولات را تحت تاثیر قرار می دهند و بایستی حتما به آن ها توجه نمود. در ادامه به رایج ترین استاندارد ها اشاره نموده ایم؛

۱. استاندارد EIA-310: این استاندارد توسط کمیته برابری صنعت الکترونیک تلفن (ECTIA) تهیه شده است و راهنمایی های برای ابعاد، طراحی، متریال ها و ویژگی های فیزیکی را برای رک شبکه فراهم می کند.

۲. استاندارد ANSI/EIA/TIA 568: این استاندارد به تنظیمات کابل کشی و نحوه اتصال دستگاه ها در رک شبکه می پردازد و اطمینان می دهد که تأمین کننده ها، امواج الکترومغناطیسی و کانکتورهای شبکه با استاندارد های صنعتی سازگار باشند.

۳. استاندارد IEC 60297: این استاندارد توسط کمیته بین المللی برای الکتروتکنیک (IEC) تهیه شده و مشخصات مکانیکی و الکتریکی را برای رک های الکترونیکی ارائه می دهد.

۴. استاندارد NEBS (Network Equipment-Building System): این استاندارد توسط کمیته ATIS (آزمون های صنعتی تلفنی و استانداردهای ساختاری) تهیه شده است و مشخصات مکانیکی، الکتریکی و آتش سوزی را برای سیستم های شبکه فراهم می کند.

۵. استاندارد RoHS (Restriction of Hazardous Substances): این استاندارد توسط اتحادیه اروپا اجرا می شود و محدودیت هایی را برای استفاده از مواد مضر در رک ها و دستگاه های الکترونیکی تعیین می کند. در بین استانداردهای رک شبکه، این آیتم اهمیت زیادی دارد.

۶. استاندارد ISO/IEC 14763-2: این استاندارد بر استقرار، رهگیری و تغییرات در زیرساخت های کابلی، تجهیزات فیزیکی و رک های شبکه تمرکز دارد.

۷. استاندارد UL 60950: این استاندارد توسط آزمون های آتش سوزی آمریکا (UL) تنظیم شده است و الزامات ایمنی الکتریکی را برای تجهیزات الکترونیکی، از جمله رک های شبکه مشخص می کند.

موارد بالا همگی استانداردهای رک شبکه برای تولید این محصول هستند، که لازم بوده مورد توجه قرار بگیرند و حتما رعایت شوند.

استاندارد های مربوط به ساخت رک شبکه بیشتر بخوانید: بهترین قیمت رک دیواری

استاندارد های مربوط به ابعاد رک شبکه

لازم به ذکر است، که استانداردهای رک شبکه صرفا مربوط به پروسه تولید نبوده و بعضی از آن ها طراحی رک ها را نیز با محدودیت مواجه می سازند.

ابعاد و سایز رک ها توسط استاندارد های مختلفی بررسی می شود، که مهم ترین آن استاندارد EIA-310-C است، که توسط سازمان EIA وجود دارد به عنوان استاندارد رسمی برای ابعاد رک شبکه شناخته می شود. طبق این استاندارد، راهکارهای کنونی برای رک شبکه باید مشخصات زیر را داشته باشند:

  • ارتفاع رک: حداقل ارتفاع باید 42 یونیت (U) باشد، اما معمولاً رک های استاندارد به ارتفاع 42U، 45U و 48U عرضه می شوند.
  • عمق رک: عمق استاندارد رک یا از 600 میلی متر (mm) یا از 800mm است، که با توجه به نیازهای تجهیزات شبکه تعیین شده اند.
  • عرض رک: برای رک های استاندارد، عرض باید 19 اینچ (19″) باشد. این اندازه از ابتدا توسط شرکت آمریکا تعیین شد و امروزه آن را در صنعت شبکه و سرورها به عنوان یک استاندارد می شناسیم.

از جمله مهم ترین استانداردهای رک شبکه، استاندارد EIA-310-C بوده، که چارچوب های زیادی را برای رک تعیین می نماید.

توجه این استاندارد به مشخصات هسته ای رک (rack frames)، استفاده از ریل ها (rails) و جزئیات دیگر نیز می باشد. توجه به این استاندارد برای ساخت رک های استاندارد فوق العاده مهم بوده و نباید نادیده گرفته شود .

استاندارد های مربوط به ابعاد رک شبکه

بهترین مجموعه برای خرید رک های استاندارد


با توجه به محدودیت های مختلفی که تحت عنوان استانداردهای رک شبکه جهت ساخت رک ها وجود دارد، برای تامین این کالا ها بایستی در جست و جوی یک مرکز معتبر و همه چیز تمام باشیم.

آماد سیستم، یکی از پیشروترین و معتبرترین شرکت های تولیدکننده رک های شبکه بوده، که در ایران فعالیت داشته و با تمرکز بر استانداردهای رک شبکه ، رک های با کیفیت تولید می کند. همچنین، محصولات ایشان با بهره مندی از تکنولوژی های پیشرفته و با استفاده از مواد مرغوب تولید شده اند، که همگی با استاندارد های مربوط به متریال مطابقت دارند.

این شرکت از استانداردهای جهانی مانند استاندارد EIA-310 و IEC 60297 بهره می برد که مشخصات و ابعاد دقیق رک های شبکه را تعیین می کنند.

با رعایت این استانداردها، آماد سیستم تضمین می کند که رک ها با برند ایشان از نظر ابعاد، طراحی و عملکرد با استانداردهای جهانی همخوانی داشته و قابلیت استفاده در محیط هایی با ضوابط و استانداردهای جهانی را دارند.

یکی از نکات مهم در تولید محصولات آماد سیستم، کیفیت فوق العاده بالای آنها است. با توجه به استفاده از مواد با کیفیت و فناوری پیشرفته، رک های شبکه تولید شده توسط این مرکز نه تنها در پاسخ به نیازهای شبکه های امروزی و آینده توانایی بالایی دارند، بلکه همچنین در برابر شرایط محیطی سخت و عوامل خارجی مقاومت و پایداری بیشتری از خود نشان می دهند.

با توجه به این ویژگی ها، آماد سیستم به عنوان یکی از پیشروان دسته بندی رک های شبکه در بازار داخلی و خارجی شناخته می شود، چرا که رعایت استانداردهای رک شبکه برای این مجموعه حزو اولویت های مهم است. با محصولات با کیفیت و قابل اعتماد آماد سیستم، امکان ساختاردهی مناسب و حفظ امنیت و عملکرد شبکه بهتر فراهم می شود.

کلام آخر

رک های شبکه یک بستر مناسب جهت حفظ و نگهداری از تجهیزات سیسکو هستند و لازم بوده، تا در یک چارچوب و اصول مهم ساخته شوند‌. مواد اولیه، طراحی، پرداخت در حین تولید و بسیاری از مراحل مهم مربوط به ساخت این تجهیزات وابسته به استانداردهای رک شبکه می باشد. مجموعه آماد سیستم یک تولید کننده داخلی بوده، که مطابق با تمامی استاندارد ها این محصولات را تولید کرده و به فروش می رساند. اگر دغدغه شما تامین رک شبکه کاملا استاندارد است، شک نکنید که بهترین مرکز آماد سیستم خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نصب داکت شبکه

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574