خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

خانه    بلاگ      خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا
خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا، راهکاری ایده آل برای زدودن گرمای اضافی و به گردش درآوردن هوا در فضای دیتاسنتر است. گرمای بیش از اندازه باعث بروز ضعف و ناسازگاری در سیستم های الکتریکی و الکترونیکی می شود.

در جهت حفظ عملکرد بهینه دستگاه ها باید در مجموعه از چندین نوع سیستم خنک کننده استفاده شود. تهویه هوای گرم به واسطه جریان هوا بهترین شیوه برای خنک نگه داشتن اتاق سرور است.

در ادامه شیوه های رایج خنک نگه داشتن سیستم های الکترونیکی را به وسیله جریان هوا ذکر می کنیم، با ما همراه شوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

اهمیت خنک نگه داشتن اتاق سرور با مدیریت جریان هوا

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا مسئله ای مهم در طراحی مجموعه های الکتریکی است. در طول فعالیت سیستم ها، گرما آزاد می کنند. در صورتی که گرمای اضافی آن ها تخلیه نشود، خرابی های نامطلوبی برای شبکه به دنبال دارد.

راه های مختلفی برای خنک نگه داشتن اتاق سرور وجود دارد. مدیریت جریان بهترین راه حل ممکن جهت خنک کاری مجموعه است. با ایجاد الگوریتم خاصی برای گردش هوا در اتاق سرور، دیگر جایی برای گرما های اضافی باقی نمی ماند.

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا، از اهمیت بسیاری برخوردار است. در زیر به برخی از این اهمیت ها اشاره می شود؛

 • جلوگیری از افزایش دما: سرور ها در حین عملکرد گرم می شوند. اگر هوای موجود در اتاق به خوبی تخلیه نگردد، دمای سرور ها افزایش می یابد. این امر منجر به کاهش عملکرد و عمر مفید دستگاه ها خواهد شد. با گردش هوا و خنک نگه داشتن اتاق سرور، دما را در سطحی مناسبی حفظ نمایید.
 • جلوگیری از خرابی تجهیزات: دمای بالا باعث خرابی تجهیزات سرور می شود. همچنین بر هزینه های تعمیر و تعویض تجهیزات می افزاید. با خنک نگه داشتن اتاق سرور، دمای سرور را کاهش دهید، تا خطر خرابی تجهیزات به حداقل برسد.
 • بهبود عمر مفید تجهیزات: حرارت بالا، عمر مفید تجهیزات را کاهش می دهد. با خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا، عمر مفید تجهیزات چند برابر می شود.
 • و…

خنک نگه داشتن اتاق سرور به وسیله گردش هوا از اهمیت بالایی برخوردار است. این امر در بهبود عملکرد، عمر مفید و ایمنی سیستم ها تأثیرگذار خواهد بود.

شیوه های رایج خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا را نادیده نگیرید. این امر به جنبه های سلامت، قدرت و فنی ماشین مربوط می شود. کاربران باید به واسطه شیوه هایی موثر، هوای گرم اضافی اتاق سرور را تخلیه نمایند.

مدیریت گردش هوا در شبکه برترین راه برای حذف گرما در اتاق سرور است. این روش از قدیم الیام بین مردم باب بوده و هست. هم اکنون با کشف تکنولوژی های نوین، تغییراتی در شیوه آن صورت گرفت. از روش های رایج خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا عبارتند از؛

 

 • استفاده از سیستم تهویه مطبوع: استفاده از سیستم تهویه مطبوع مانند؛ کولر های هوا، کولر های آبی یا سیستم های سرمایشی-گرمایشی برای حفظ درجه حرارت مطلوب در اتاق سرور مفید می باشد. این سیستم ها معمولاً هوا را سرد می کنند و در داخل اتاق سرور جریان هوا را مدیریت می نمایند.
 • استفاده از فن ها: قرار دادن فن ها در محل های استراتژیک اتاق سرور به جریان هوا کمک می کند. فن ها، هوا را جا به جا کرده و دمای سرور را کاهش می دهند. همچنین، استفاده از فن هایی با قابلیت تنظیم سرعت، مسیر گردش هوا را کنترل خواهد کرد.
 • استفاده از رک های خنک کننده: مقاله خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا را پیش از فعالیت در این حوزه بخوانید. رک های خنک کننده یا کابینت های خنک کننده در عملکرد سرور ها موثر هستند.

این سری تجهیزات دارای سیستم های خنک کننده هستند. آن ها با جا به جایی هوا، فرصتی برای زدودن گرما از اتاق سرور به دست می آورند.

 • و…

ترکیبی از این روش ها و استفاده از تجهیزات مربوطه به خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا کمک می کند. حتما در طراحی و راه اندازی دیتاسنتر شبکه خود از روش های فوق بهره ببرید.

شیوه های رایج خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

مشاهده محصولات

آیا با مدیریت جریان هوا می توان اتاق سرور را خنک نگه داشت؟

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا، فرصتی ناب برای بهینه سازی عملکرد شبکه است. این فرآیند تاثیر به خصوصی در وضعیت فیزیکی و الکتریکی مجموعه دارد. با مدیریت مناسب جریان هوا، دمای سرور در محدوده مطلوب قرار خواهد گرفت.

کاهش گرما با تثبیت دمای اتاق سرور همراه است. جریان هوا منجر به انتقال حرارت از سرور ها به سمت محیط خارجی می شود. توجه به نکات زیر در مدیریت هر چه بهتر جریان هوا و خنک نگه داشتن اتاق سرور مفید می باشد؛

 • جهت جریان هوا: جریان هوا باید از جلو به عقب یا از پایین به بالا برود. این جهت جریان هوا به ترتیب قرارگیری سرور ها و تجهیزات جانبی مدیریت می شود.
 • استفاده از فن ها: قرار دادن فن ها در محل های استراتژیک اتاق سرور در بهبود جریان هوا نقش دارد. این سری ابزار آلات با جا به جایی هوا، گرما را به بیرون هدایت می کنند.
 • مدیریت مسیر هوا: مسیر هوا در اتاق سرور باید بهینه سازی شود، تا جریان هوا به شیوه ای صحیح در سراسر سرور ها توزیع گردد. مسیر های هوا باید بدون مانع و مسدود کننده باشند و فضای کافی برای گردش هوا در اطراف سرور ها تعبیه نمایید.
 • استفاده از رک های خنک کننده: رک های خنک کننده یا کابینت های خنک کننده در خنک نگه داشتن تجهیزات مفید هستند. این سری از ابزار آلات دارای سیستم های خنک کننده هستند، که هوا را از طریق سرور ها تخلیه می کنند.
 • بهینه سازی دستگاه های تولید گرما: دستگاه هایی که در اتاق سرور گرما تولید می نمایند (مانند UPS و سوئیچها) باید بهینه سازی شوند. با این عمل، راهی برای خنک کنندگی محیط شبکه به دست می آورید.

با توجه به این موارد بالا و استفاده از روش های مناسب، خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا ناممکن نیست. به واسطه این فرآیند، راهی برای بهبود شرایط فیزیکی شبکه بیابید.

مزایای خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

خنک نگه داشتم اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا، راهی مقرون به صرفه است. این فرآیند به شما کمک می کند، با تقبل هزینه ناچیزی، وضعیت شیوه را به ثبات برسانید. این شیوه کنترلی مزایای بسیاری برای شخص و مجموعه دارد. از مهم ترین آن ها عبارتند از؛

 • کاهش دما: مدیریت جریان هوا منجر به کاهش دمای سرور ها می شود. دما بالا، عملکرد سرور ها را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین خطری قطعی برای دستگاه ها به حساب می آید. با خنک نگه داشتن اتاق سرور، عملکرد ماشین آلات را تضمین نمایید.
 • افزایش عمر سرور ها: دمای بالا، آسیب سختی به شبکه می زند. با خنک نگه داشتن آن، دمای در محدوده مطلوب خود قرار می گیرد و عمر مفید ابزار آلات چند برابر می شود.
 • کاهش هزینه ها: با خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا، احتمال افزایش دمای سرور ها و خرابی آن ها کاهش می یابد. با کاهش دمای اتاق سرور، مصرف انرژی نیز کاهش خواهد یافت.
 • بهبود عملکرد تجهیزات: گرما و حرارت به عملکرد تجهیزات آسیب می زنند و زمان پاسخگویی آن ها را بالا می برند. با حفظ دمای مناسب، سرور ها به صورت بهینه عمل می کنند.
 • و…

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا به بهبود عملکرد سرور ها، افزایش عمر کاری آن ها و کاهش هزینه ها موثر است. همچنین قدرت و سرعت آپلود و ذخیره سازی اطلاعات را در دیتاسنتر چند برابر می سازد.

مزایای خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

مزایای خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا

سخن پایانی

خنک نگه داشتن اتاق سرور از طریق مدیریت جریان هوا لازم است. این فرآیند بسیار کم هزینه می باشد. همچنین محدودیتی در شیوه اجرا آن وجود ندارد. مجموعه بزرگ آماد سیستم یکی از فروشگاه های اصلی تجهیزات پسیو و اکتیو است.

با مراجعه به این آنلاین شاپ انواع سرور ها، سوئیچ، کابل و… را در قیمت های مناسب بخرید. سوالات خود را درباره چگونگی خنک نگه داشتن اتاق سرور از کارشناسان ما جویا شوید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574