خنک نگه داشتن سرور، 6 راه برای خنک نگه داشتن رک سرورها

خانه    بلاگ      خنک نگه داشتن سرور، 6 راه برای خنک نگه داشتن رک سرورها
خنک نگه داشتن سرور، 6 راه برای خنک نگه داشتن رک سرورها

خنک نگه داشتن سرور، 6 راه برای خنک نگه داشتن رک سرورها

آیا از خود پرسیده اید که بهترین روش برای خنک نگه داشتن سرور چیست‌؟ همانطور که می دانید امروزه افراد زیادی به استفاده از رک سرور می پردازند و از تجهیزات رایانه ای مختلفی استفاده می نمایند. اما باید توجه داشته باشید در نگهداری رک های سرور تنظیم دمای مطلوب مهم ترین نکته ای است که باید به آن توجه شود.

چرا که اگر این اقدام انجام نگردد قطعاً مشکلات زیادی برای رک سرور به وجود آمده و غیر قابل استفاده می شود. بسیاری از افراد گمان می کنند اگر رک سرور در دیتا سنترها استفاده شود دیگر مشکلی به وجود نمی آید؛ اما باید بگوییم اگر دمای داخل رک سرور تنظیم نشود مشکلات بسیار بزرکی اتفاق خواهد افتاد. برای آگاهی از خنک نگه داشتن سرور به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد بررسیتان قرار دهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

بررسی 6 روش برای خنک نگه داشتن رک سرور

همانطور که در ابتدای مقاله متوجه شده اید، برای آنکه بتوانید در مدت زمان طولانی سرورها را ایمن نگه دارید باید آن ها را در دمای مطلوبی قرار دهید. ۶ روش مهم برای خنک نگه داشتن رک سرور عبارتند از:

 

بررسی 6 روش برای خنک نگه داشتن رک سرور

·         خنک نگه داشتن دیتاسنتر ها

پیش از آنکه بخواهید به بررسی خنک نگه داشتن سرور بپردازید؛ باید دیتا سنتر را خنک نگهداری نمایید. در بسیاری از مواقع پیش می آید که افراد به این موضوع توجهی نمی کنند و توقع دارند سرورها خنک بمانند. لذا لازم به ذکر است رک سرور در محل دیتا سنترها نگهداری می شود و اگر این محل از دمای مطلوبی برخوردار نباشد؛ قطعاً نمی توان به هیچ روشی رک سرور را خنک نگه داشت.

امروزه روش های مختلفی برای خنک سازی دیتا سنترها وجود دارد که از مهمترین آن ها می توان به استفاده از جریان هوای تحت فشار اشاره کرد. برای آنکه بتوانید به خنک نگه داشتن دیتا سنترها بپردازید می توانید از افراد متبحر و ماهر در این زمینه کمک بگیرید .

·         استفاده از لایه های سرد و گرم

منظور از خنک نگه داشتن سرور چیست؟ همانطور که می دانید در شرکت و سازمان های بزرک رک های سرور را در چندین ردیف آماده سازی می کنند. چرا که تعداد داده ها در این سازمان ها بسیار بالا است و نیاز به سرورهای زیادی دارد.

در این شرکت ها و سازمان ها توصیه می شود تا به استفاده از لایه های سرد و گرم برای رک سرور بپردازید؛ در این صورت به آسانی هوای گرم به بیرون از رک انتقال می یابد و به این ترتیب سرورها در ایمنی کامل نگهداری می شوند. البته باید توجه داشته باشید استفاده از لایه های سرد و گرم برای خنک نگه داشتن سرورها یکی از اقداماتی است که افراد عادی قادر به انجام آن نیستند.

به همین خاطر باید از کارشناسان برای نصب این لایه ها کمک بگیرید تا به هنگام استفاده از آن ها مشکلی برایتان به وجود نیاید. استفاده از لایه های گرم و سرد کمک می کند تا هوای گرم از دیتا سنترها نیز خارج شود.

·         انتخاب رک سرور مناسب

خنک نگه داشتن سرور اهمیت بسیاری دارد، که از مهمترین آن ها می توان به انتخاب رک سرور مناسب اشاره کرد. همانگونه که می دانید امروزه در سطح بازار رک سرورها در انواع مختلفی وجود دارند که هر یک از آن ها مزایا و معایبی را به خود اختصاص داده اند.

باید توجه داشته باشید اگر رک سرور به درستی انتخاب نشود سرورها پس از مدتی در دمای بالا قرار گرفته و ایمنی آن ها به خطر می افتد. به همین خاطر پیشنهاد می شود تا با انتخاب رک سرور مناسب از بروز مشکلات متعدد جلوگیری کرده و سرورهای خود را در دمای مطلوب نگهداری نمایید.

یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید انتخاب سایز مناسب برای رک سرور است‌. سایز های مختلفی از رک ها در بازار وجود دارند که اگر شما آن ها را با توجه به نیاز خود انتخاب نمایید گردش هوا در آن ها به راحتی انجام شده و دیگر دمای داخل رک افزایش نخواهد یافت.

·         پر کردن فضای خالی در رک سرور

از جمله روش های خنک نگه داشتن سرور پر کردن فضای خالی در رک سرور می باشند به شما سبب شده تا تا ایمنی تجهیزات رایانه ای خود را تضمین نمایید. در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که افراد بعضی از قسمت های رک سرور را خالی می گذارند تا بتوانند به تجهیزات دسترسی آسانتری داشته باشند و در آینده سرورهای جدیدی را در رک ها اضافه نمایند. اما باید بگوییم این اقدام مشکلات زیادی را با خود به همراه می آورد.

هنگامی که بعضی از قسمت های رک سرور خالی هستند جریان هوا به خوبی انجام نشده و دمای هوا در داخل رک افزایش می یابد. به همین خاطر پیشنهاد می شود تا به پر کردن فضای خالی در رک سرور خود بپردازید. اگر نمی توانید فضای داخل رک را با سرورهای مناسب پر کنید، می توانید به استفاده از پنل های پر کننده رک بپردازید که در سطح بازار موجود هستند. برای اگاهی از خنک نگه داشتن سرور با ما همراه باشید.

·         مدیریت اصولی هوا

از دیگر راه هایی که می توانید برای خنک نگه داشتن رک سرور از آن پیروی نمایید مدیریت اصولی هوا است. اگر دغدغه اصلیتان خنک نگه داشتن رک سرور می باشد، می بایست به بررسی فن سرورها بپردازید و مطمئن شوید که تمامی خروجی ها در یک طرف قرار گرفته اند. هنگامی که تمامی هوای گرم سرورها در یک طرف قرار بگیرند به راحتی می توان آن ها را مدیریت کرد و جریان هوا در داخل رک ها را بهبود بخشید.

اگر بتوانید برنامه ریزی مناسبی در زمینه مدیریت اصولی هوا در داخل رک سرور داشته باشید قطعاً با هیچ مشکلی در این باره مواجه نخواهید شد. مدیریت اصولی هوا از خنک نگه داشتن سرور محسوب می شود.

مشاهده محصولات

 

  مدیریت اصولی هوا

·         بررسی نوع رک سرور و تجهیزات

همانطور که چندی قبل اشاره کردیم تنوع بالایی در رک سرور و تجهیزات وجود دارد که هر یک از آن ها روش مشخصی برای خنک سازی دارند. به همین خاطر باید به بررسی نوع رک سرور و تجهیزات خود بپردازید تا بتوانید یک روش مناسب را برای خنک سازی داخل رک برگزینید. خنک نگه داشتن سرور از نکاتی هستند که حتما باید به آن ها توجه داشته باشید.

سخن پایانی

همانگونه که تا به این قسمت از مقاله آماده سیستم متوجه شده اید، روش های گوناگونی برای خنک کردن رک سرور وجود دارد که با بهره مندی از آن ها می توانید تا حد بسیار زیادی از خطرات جلوگیری کرده و تجهیزات خود را در ایمن ترین حالت ممکن نگه دارید کنید.

به همین خاطر در این قسمت از مطلب سعی کردیم تا شما را به طور کامل و جامع با خنک نگه داشتن سرور، 6 راه برای خنک نگه داشتن رک سرورها اشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه این مطالب توانسته باشید تمامی سوالات خود را نسبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل به دریافت خدمات مجموعه آماده سیستم بپردازید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574