رک شبکه یعنی چه؟

خانه    بلاگ      رک شبکه یعنی چه؟
رک شبکه

برای حفظ و نگهداری اصولی از شبکه از تجهیزاتی به اسم رک شبکه استفاده می شود. این تجهیزات در انواع و مدل های مختلفی تولید می شوند. در این مبحث به بررسی و معرفی این رک های شبکه می پردازیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

دلایل اهمیت رک های شبکه چه می باشد؟

روتر، مودم، سرور و پچ پنل از قطعات اصلی شبکه هستند و با قرار دادن آن ها درون رک شبکه می توان به بهترین شکل ممکن از این ابزار در مقابل سرقت و ضربه های فیزیکی محافظت نمود. استفاده از رک ها به تجمع تمامی تجهیزات در یک جا کمک شایانی می کند.

متجمع شدن تجهیزات شبکه در یک جا آن ها را درون رک نظم بیشتری می بخشد و به این ترتیب فضای کمتری اشغال خواهند کرد. رک ها در ابعاد به اندازه های مختلفی تولید می شوند که برای تجهیزات با ابعاد متفاوت مناسب هستند.

رک های شبکه دارای اهمیت زیادی می باشند. به واسطه حفظ و نگهداری تجهیزات گران قیمت شبکه رک ها نیز از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. شرکت ها برای به کار گرفتن رک های شبکه دلایل فراوانی دارند. در ادامه برخی از علل استفاده از رک شبکه را، بررسی می کنیم؛

مطالعه بیشتر: رک دیواری

  • محافظت از تجهیزات شبکه: رک های شبکه محافظت از تجهیزات شبکه در مقابل آسیب های فیزیکی ضربه فشار و همچنین افزایش دما است. تجهیزات شبکه نسبت به افزایش دما شدیداً حساس هستند و نیازمند محیطی خنک جهت سالم ماندن می باشند.
  • مدیریت بهینه: کلیه قطعات تجهیزات شبکه در یک محل قرار داده می شوند تعمیر نگهداری و حتی اضافه کردن قطعات جدید به آنها کاری آسان می باشد. برای همین موضوع استفاده از رک شبکه در حفظ نگهداری و مدیریت بهینه و آسان تجهیزات شبکه امری ضروری است.

کاربرد رک های شبکه

رک شبکه در تجهیزات شبکه های کوچک و بزرک کاربرد و نقش اساسی ایفا می کند. حتی برای نگهداری تجهیزات شبکه های کوچک بایستی از رک استفاده نمود زیرا با استفاده از رک می توان در آینده تجهیزات شبکه را ارتقا داد و به وضعیت بهتر و پایدارارتری رسانید.

بخش های پیشین از این مطلب اشاره ای به موارد کاربردی رک های شبکه شد. در ادامه نیز در نظر داریم که به بررسی موارد کاربردی دیگر این ابزار شبکه و تجهیزات آن بپردازیم. کاربردها و مزایای رک به شرح زیر هستند؛

  • از آنجایی که رک های شبکه دارای فن برای تهویه فضای درونی هستند تجهیزات شبکه برای طولانی مدت خنک مانده و دچار افزایش دما نمی شوند. این امر یعنی تهویه برای افزایش دوام و مقاومت تجهیزات شبکه بسیار مهم است.
  • هنگام نگهداری اطلاعات و دیتاهای بسیار مهم و حساس درون سرور حتماً بایستی از رک های شبکه استفاده کنید. تنها در این صورت است که قادر خواهید بود تا اطلاعات درون سرورهای خود را از خطای انسانی مصون نگه دارید.
  • جمله موارد کاربرد و مزایای استفاده از رک های شبکه افزایش و دوام طول عمر تجهیزات اصلی را به این وسیله تجهیزات شبکه شما بدون کوچک ترین جابجایی به عملکرد خود ادامه می دهند.
  • و عیب یابی تجهیزات شبکه هنگامی که درون یک محفظه رک قرار دارند بسیار راحت تر آسان تر و بهینه تر صورت می گیرد.

کاربرد رک های شبکهانواع مختلف رک های شبکه

رک شبکه در انواع مختلفی تولید می شود که هر کدام دارای کاربرد و مزایای مخصوص به خود هستند. رک های ایستاده و رک های دیواری دو مدل بسیار مطرح و کاربردی هستند که، هر کدام در موارد ویژه ای استفاده می شوند و به عملکرد بهینه تجهیزات شبکه کمک می کنند.

  • رک های ایستاده: رک های ایستاده یکی از پرکاربردترین انواع رک ها هستند که به صورت ایستاده و در عرض ١٩ اینچ عرضه می شوند. عمق این رک ها با یونیت سنجیده می شود که در مورد رک های ایستاده مابین ۱۲ الی ۴۸ یونیت طراحی و تولید می شوند.

رک شبکه از نوع ایستاده برای مواقعی که شرکت ها دارای تجهیزات بسیار وسیع و گسترده ای هستند به کار گرفته می شوند. معمولا در زیر این رک های ایستاده از چرخ استفاده می شود تا جابجایی آنها به راحتی صورت گیرد.

مطالعه بیشتر: معرفی برندهای رک شبکه

سایر تجهیزات همچون نوارهای ال ای دی جهت روشنایی درون محیط رک همچنین درب های شیشه ای و یا تلقی که به چهار طرف باز می شوند از دیگر امکانات رک های ایستاده می باشند. این رک ها دارای فن هستند و همچنین مجهز به فضایی جهت افزایش تعداد فن می باشند.

  • رک دیواری: رک شبکه از نوع دیواری برای مواقعی که شرکت ها از حجم بسیار کم تجهیزات استفاده می کنند کاربرد دارد. همچنین رک های دیواری برای شرکت هایی که قصد دارند از کل فضای شرکت استفاده کنند مناسب هستند.

این رک های دیواری بر روی سقف و یا کنج دیوارها نصب می شوند و به این ترتیب به شرکت ها امکان استفاده از کلیه مساحت و فضای شرکت را می بخشند. از مزیت های این نوع رک ها می توان به داشتن قفل از نوع ریتال و همچنین درب های شیشه ای اشاره کرد.

رک شبکه از نوع دیواری در تعداد یونیت های ۹ الی ۶۵ یونیت تولید و عرضه می شوند. همچنین عمق آنها ٣۵ الی ۶٠ سانتی متر می باشد. برخی از رک های شبکه با دو درب عرضه می شوند که، مناسب استفاده برای سوییچ های با پنل پشتی هستند.

انواع مختلف رک های شبکه

کلام پایانی

وجود رک شبکه برای حفظ تجهیزات شبکه امری ضروری و الزامی است. کلیه شرکت ها برای حفظ و ارتقای امنیت تجهیزات شبکه خود نیاز به تهیه این محصول هستند. نکته مهم در خرید رک های شبکه دقت به کیفیت و مرغوب بودن متریال آن است.

به منظور خرید و تهیه رک های شبکه با کیفیت می توانید از مجموعه آماد سیستم اقدام کنید. رضایت مشتریان دقت به استانداردهای تولید رک و همچنین استفاده از با کیفیت ترین متریال اولیه جزو مزیت های رک های تولید شده توسط آماد سیستم می باشند.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574