نصب داکت شبکه

خانه    بلاگ      نصب داکت شبکه
نصب داکت شبکه

نصب داکت شبکه به افزایش قدرت ، سرعت ، کیفیت و آپلود و ذخیره سازی داده ها در مجموعه های اینترنتی کمک می کند . داکت شبکه به کاربران این امکان را می دهد ، در هر کجای ساختمان سرور خود را بنا سازد .

این محصول کاربردی همانند لوله های خرطومی عمل می کند ، با این تفاوت که در سیم های روکار به کار می روند . این نوع از تجهیزات شبکه ، نظم خاصی به فضای داخلی مجموعه می بخشد . با بهره گیری از انواع داکت ها ، محیطی ایمن برای کار خود و همکارانتان تدارک ببینید .

در ادامه درباره چگونگی نصب داکت ها در مجموعه های اینترنتی صحبت می کنیم ، با ما همراه شوید .

انواع داکت شبکه

در ابتدای مقاله نصب داکت شبکه به معرفی انواع این محصول می پردازیم . داکت شبکه یا کانال شبکه ، سیستمی است ، که برای نصب و مدیریت کابل ‌ها و تجهیزات شبکه استفاده می‌ شود . این تجهیز به منظور حفظ نظم و ترتیب در نصب کابل‌ ها ، پیشگیری از تداخل و اشکال در انتقال داده‌ ها و همچنین جلوگیری از خطرات ایجاد شده توسط کابل ‌ها ( مانند خطر آتش سوزی ) طراحی شده‌ اند .

داکت شبکه به شما امکان می دهد ، تا با تقبل هزینه مناسبی ایمنی و زیبایی را در مجموعه خود بنا سازید . در بازار انواع مختلفی از داکت شبکه به فروش می رسد ، در اینجا به برخی از آن‌ ها اشاره می کنیم ؛

 • داکت فلزی ( Metal Ducts) : این نوع داکت‌ ها از جنس فلزاتی مانند ؛ فولاد یا آلومینیوم ساخته می ‌شوند. آن‌ ها به عنوان یک پوشش محافظ برای کابل‌ ها به کار می روند . همچنین از اتصالات الکتریکی در برابر خطراتی مثل ؛ آتش ‌سوزی و تداخل الکترومغناطیسی محافظت می کند . این محصول معمولاً در محیط ‌های صنعتی و تجاری استفاده می ‌شوند .
 • داکت پلاستیکی ( Plastic Ducts) : این دسته از محصولات از مواد پلاستیکی مانند PVC یا HDPE ساخته می‌ شوند . آن ‌ها به عنوان یک جایگزین اقتصادی برای محصولات مشابه فلزی به کار می روند . داکت ‌های پلاستیکی معمولاً در محیط ‌های داخلی و کاربرد های خانگی استفاده می کنند .
 • داکت خنک کننده ( Cooling Ducts ) : نوع محصول در نصب داکت شکه از اهمیت بالایی برخوردار است . داکت های خنک کننده برای حفظ دمای مناسب در سیستم‌ های خنک کننده نقش دارند . آن ‌ها به عنوان یک مسیر برای هدایت هوا سرد به تجهیزات خنک کننده به کار گرفته می شوند . همچنین از افزایش دما و روشن شدن تجهیزات جلوگیری می نماید .
 • داکت زیرزمینی ( Underground Ducts ) : این نوع داکت ‌ها برای نصب کابل ‌ها و تجهیزات شبکه در زیرزمین مورد استفاده قرار می گیرند . آن ‌ها به عنوان یک سیستم محافظتی برای کابل‌ ها محسوب می شوند . این محصول از تجهیزات در برابر هوا ، آب ، گرد و غبار و …. محافظت می کند .
 • داکت فیبر نوری ( Fiber Ducts ) : نصب داکت شبکه بدون شناخت انواع آن سخت و اشتباه است . داکت فیبر نوری مناسب برای نصب کابل هایی با همین نام هستند . آن ‌ها محیطی امن برای فعالیت این گونه ابزارآلات به وجود می آورند .
 • و …

نصب داکت شبکه امری تخصصی است . افراد کمی می توانند از عهده ابن مسئولیت بر آیند . جهت حفظ ایمنی مجموعه از کارشناسان مختصص یاری بجویید .

انواع داکت شبکه

بیشتر بخوانید: قیمت رک لابراتواری

چگونگی نصب داکت شبکه

مقاله نصب داکت شبکه ، اطلاعات بسیاری در رابطه با چگونگی نصب این تجهیز توضیح می دهد . این محصول وظیفه مهمی در شبکه های اینترنتی و مخابراتی برعهده دارد . آنان از کابل ها در برابر عوامل محیطی و ضربات سخت محافظت می کنند .

نصب داکت نیازمند به دانش و تخصص است . اگر در حوزه فعالبت شما مرتبط با ساخت و طراحی تجهیزات شبکه می باشد ، می توانید شخصا مسئولیت این فرآیند را بر عهده بگیرید . جهت نصب داکت ، مطابق با موارد ذیل پیش روید ؛

 • بررسی محیط : ابتدا باید محیط نصب محصول را از نظر ساختار دیوار ها ، سقف ‌ها و کف ‌ها ، مسیر های کابل ‌ها و نقاط اتصال بررسی کنید . همچنین بایستی مکان ‌های احتمالی برای نصب داکت‌ ها را مشخص نمایید .
 • برنامه ‌ریزی و طراحی : براساس بررسی محیط ، به طراحی طرح نصب داکت شبکه بپردازید . در این مرحله باید مسیر های کابل ‌ها ، تعداد و نوع داکت‌ ها ، نقاط اتصال و دیگر جزئیات مشخص شود .
 • نصب داکت ‌ها : بعد از طراحی ، می‌ توانید نصب داکت ‌ها را آغاز کنید . ابتدا مسیر محصول را با استفاده از ابزار های مناسب مشخص نمایید . سپس ، داکت‌ ها را به دیوار ها یا سقف متصل کنید . معمولاً از پیچ و مهره‌ یا قفل‌ های خاص برای اتصال آن ها به سطوح مختلف استفاده می‌ شود .
 • نصب اتصالات : پس از نصب داکت‌ ، باید به نصب اتصالاتی همچون ؛ کانکتور ها ، جعبه‌ های تقسیم و … بپردازید . هنگام نصب اتصالات ، داکت باز است و قطعات داخل آن قرار می گیرند و به کابل‌های شبکه مربوطه متصل می گردند .
 • آزمایش و تست : پس از نصب داکت و اتصالات ، باید آن ها را آزمایش و تست کنید ، تا از عملکرد تجهیز مطمئن شوید . این تست شامل ؛ اتصال کابل ‌ها ، اندازه ‌گیری سرعت انتقال داده و اعتبارسنجی عملکرد شبکه است .
 • نصب پوشش : در نهایت جهت نصب داکت شبکه باید به نصب پوشش بیرونی آن بپردازید . این مرحله ، ایمنی و سلامت کابل ها را تعیین می کند .

اگر می خواهید تحت هر شرایطی کمترین آسیبی به کابل های مجموعه وارد شود ، نصب داکت شبکه را به مختصصین حوزه بسپارید . آنان دانش و مهارت کافی برای انجام این امر دارند . به همین علت در کمترین زمان ممکن ، ساختمان را از نظر سیم کشی بهینه می سازند .

چگونگی نصب داکت شبکه

در نصب داکت شبکه باید چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

نصب داکت شبکه ، کار سختی است . اگر شخصی نابلد ، مسئولیت این کار را بر عهده گیرد ، به تجهیزات و افراد حاضر در مجموعه ، صدمه می زند . این مسئولیت را به افراد توانمند بسپارید ، تا در محیطی ایمن ، کار کنید .

نکات بسیاری در زمان نصب این تجهیز به کمک شما می آید . با رعایت نکات زیر ، انجام این کار برایتان راحت می شود ؛

 • بررسی محیط : محیط مهم ترین نکته در نصب داکت شبکه است ، که در موارد فوق نیز به آن اشاره شد . قبل از هر اقدامی ، محل نصب محصول را بررسی کنید .
 • طراحی دقیق : قبل از نصب داکت شبکه باید یک طرح دقیق و کامل جهت نصب تجهیز طراحی کنید . این طراحی باید شامل مسیر های اصلی کابل ، تعداد آن ها و نوع داکت باشد . الگوی طراحی به شما کمک می‌ کند ، تا نصب به صورت صحیح و بهینه انجام شود .
 • استفاده از ابزار های مناسب : برای نصب داکت‌ شبکه ، باید از ابزارآلات مناسبی استفاده کنید . ابزار های قطع ، حفر و برش در این امر به کمک شما می آیند .
 • توجه به ایمنی : رعایت اصول ایمنی در این فرآیند حرف اول را می زند . در زمان نصب آن ، از وسایل ایمنی مانند ؛ کلاه ، دستکش و عینک استفاده کنید .
 • نصب درست داکت‌ ها : هنگام نصب داکت‌ ها ، مطمئن شوید ، که آن ‌ها به درستی به دیوار ها یا سقف متصل شده‌ باشند . بهره برداری از پیچ و مهره‌ یا قفل‌ های خاص برای اتصال آن ها ضروری است .

نصب داکت شبکه باید به درستی صورت گیرد ، تا از کابل ها به خصوص فیبر های نوری در برابر آسیب های سخت محافظت شود .

در نصب داکت شبکه باید چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

سخن پایانی

نصب داکت شبکه بر ایمنی و سلامت مجموعه تاثیر به سزایی دارد . نباید بی اهمیت از کنار این مسئولیت بگذرید . با یاری جستن از متخصصین حوزه از افراد و تجهیزات موجود در مجموعه در برابر آسیب های جبران ناپذیر محافظت کنید .

در مجموعه بزرگ آماد سیستم امکان گفت و گو با کارشناسان فروش وجود دارد . از آنان سوالات خود را جویا شوید ، تا بهترین تصمیم ممکن را جهت بهینه سازی مجموعه بگیرید .

بیشتر بخوانید: قیمت و خرید رک ایستاده

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574