10 فاکتور مهم در انتخاب رک شبکه

خانه    بلاگ      10 فاکتور مهم در انتخاب رک شبکه
10 فاکتور مهم در انتخاب رک شبکه

با دانستن ویژگی های یک رک خوب بهتر می توانید رک شبکه خود را انتخاب کنید. رک یا کابینت محفظه ای با تعدادی ریل و یک درب است.  برای انتخاب یک رک یا کابینت  خوب فاکتورهای مهمی وجود داردکه باید به آنها توجه کنید . ما در این مقاله فاکتورهای مهم در انتخاب رک شبکه را برای شما توضیح می دهیم و شما را با آن آشنا می کنیم .

عوامل گوناگونی در انتخاب یک رک نقش دارند که در ادامه آن را بیان می کنیم.

محیط

اولین مورد از فاکتورهای مهم در انتخاب رک شبکه محیط است. رک ها برای محیط هایی که امنیت  برایشان مهم نیست بهتر گزینه می تواند باشد. رک ها نسبت به کابینت ها ارزان قیمت هستند . ولی کابینت ها ظاهری زیبا دارند و از تجهیزات در مقابل گرد و خاک  محافظت می کنند. داشتن زیبایی یک فاکتور به حساب می آید.

تهویه

در صورت مناسب بودن شبکه تهویه و تجهیزات گردش هوا عملکرد آنها بهتر خواهد بود. رک گردش هوای بیشتری را نسبت به کابینت فراهم می کند.در صورتی که تجهیزات شبکه نیاز به تهویه داشته باشند رک گزینه بهتری است. با قرار گرفتن سرورهای بیشتری در کابینت، نیاز به جریان هوای بیشتر افزایش می یابد. گزینه هایی برای بهبود جریان هوا شامل درب ها، پنکه ها و تهویه مطبوع است.

تجهیزات

بیش ازانتخاب کابینت یا رک شما باید تجهیزاتی که نیاز دارید را انتخاب کنید که می تواند شامل سرور، روترها، سوئیج باشد. با توجه به وزن تجهیزات می توانید تصمیم بگیرید که از رک یا کابینت استفاده کنید. اگر تجهیزات شما وزن زیادی دارند کابینت بهتر است. اما اگر می خواهید به تمام تجهیزات دسترسی منظم داشته باشید، رک باز بهتر از کابینت است.

10 فاکتور مهم در انتخاب رک شبکه

سایز

اندازه یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب رک شبکه است که شامل موارد زیر است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره رک دیواری با کارشناسان ما در ارتباط باشید

– عرض رک: فاصله ریل ها در رک و کابینت19 اینچ است که اگر از مرکز سوراخ تا سوارخ انداره گیری شود این فاصله 3/18 اینچ می شود. البته رک و کابینت های 23 اینچ هم وجود دارند. ولی بیشتر تجهیزات با ریل های19 اینچ سازگار هستند.

– واحد رک: هر واحد رک برابر با 1.75 اینچ از کل فضای ریل است. واحدهای رک روی ریل مشخص شده اند. تعداد دستگاه هایی که می توانید نصب کنید به اندازه واحدهای رک  بستگی دارد.

– عمق رک: برای کنترل و محافظت از تجهیزات سرور، رک ها و کابینت های باز 4 جهته در اندازه های مختلف و عمق های 24 تا 48 اینچ ساخته شده است. همچنین امکان استفاده از ریل های مختلف در عمق رک یا کابینت وجود دارد که قابل تنظیم است. بنابراین با دانستن عمق، عرض و ارتفاع کابینت یا رک می توانید ابعاد آنها را پیدا کنید.

وزن

رک و کابینت از نظر وزن هم با هم متفاوت هستند. برخی ازکابینت ها می توانند بیش از1000 پوند را نگهداری کنند. قبل از انتخاب رک و کابینت، وزن تجهیزات را به دقت در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که در کجا می خواهید آن را نصب کنید.

ریل ها

ریل های عمودی در کابینت ها و رک ها دارای سوراخ هایی برای نصب تجهیزات هستند. رک دو طرفه دارای 12 تا 24 و 10 تا 32 سوراخ برای نصب تجهیزات است که همه در یک ردیف قرار دارند اما بیشتر سوراخ های کابینت ها و رک ها مربعی شکل است که می توان از آنها برای نصب سرور استفاده کرد. ریل از فاکتورهای مهم در انتخاب رک شبکه است.

رطوبت، گردو غبار، شوک و ارتعاش

هنگام قرار دادن قطعات الکترونیکی خارج از از دیتا سنتر ، به دنبال کابینت درجه بندی(انجمن ملی تولیدکنندگان  (NEMA  باشید. استانداردهای NEMA  برای مقاومت در برابر سایش و محافظت در برابر باران، غوطه ور شدن در آب، مایعات، گرد و غبار، سقوط اجسام و سایر خطرات طراحی شده اند. علاوه بر این، استانداردهای NEBS-Telcoradia در برابر زلزله، شوک و ارتعاشات مقاوم هستند. برای استحکام بیشتر رک ها و کابیت ها، می توانید آن ها را به زمین پیچ کنید.

تامین برق

برق مورد نیاز تجهیزات نصب شده در رک یا کابینت را می توان به روش های مختلفی تامین کرد که تامین تجهیزات با نصب نوارها های عمودی و افقی امکان پذیر است. واحدهای توزیع برق (PDU) و مدیریت توان دارای ویژگی های اضافی مانند اندازه گیری و مدیریت از راه دور هستند. برق اصطراری (UPS)  معمولاً به دلیل وزن در پایین کابینت یا رک نصب می شوند.

مدیریت کابل

اکثر کابینت ها و رک ها برای مدیریت کابل و مسیریابی کابل طراحی شده اند.

انتخاب رک شبکه

تجهیزات اضافی

تجهیزات اضافی آخرین موارد از  فاکتور های مهم در انتخاب رک شبکه است . بسته به تجهیزاتی که می خواهید نصب کنید انواع مختلفی از قفسه ها موجود است. هنگام انتخاب قفسه ها و آپشن ها، به یاد داشته باشید که عواملی مانند تهویه، سفتی، پایداری و دسترسی به قفسه را در نظر بگیرید.

کاربرد رک در شبکه

می توان مزایای زیر را برای یک رک شبکه درنظر گرفت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره رک ایستاده با کارشناسان ما در ارتباط باشید

-استفاده از رک شبکه باعث ایجاد محیطی مناسب  برای تجهیزات می شود.

-در صورت داشتن اطلاعات مهم حتما باید از رک استفاده شود جون خطاهای انسانی ممکن است باعث ازبین رفتن اطلاعات  شود.

-رک باعث می شود که تجهیزات عمر بیشتری داشته باشند وبه این زودی دچار خرابی نشوند.

-وقتی تجهیزات درون رک نصب می شوند ، فضای کمتری را اشغال می کنند.بخصوص اگر رک دیواری باشد به شدت در فضا صرفه جویی می شود.

در صورت استفاده از رک بهتر می توان شبکه را گسترش داد و آن را مدیریت کرد.

نتیجه گیری

برای داشتن  یک رک خوب عواملی مختلفی وجود دارد که باید درنظر گرفته شود. در این مقاله  سعی کردیم ده موارد از فاکتورهای مهم  در انتخاب رک شبکه را به همراه کاربرد رک شبکه توضیح دهیم تا با استفاده ازآنها بتوانید یک رک خوب تهیه کنید و ضمن  نظم دادن به دیتا سرور خود از تجهیزات شبکه حفاظت کنید. برای خرید بهترین رک های شبکه می توانید به وب سایت اماد سیستم که به صورت تخصصی در زمینه تولید و توزیع انواع رک فعالیت دارد مراجعه کنید.

نظرات شما

نظر شما پس از تایید از طریق پیامک اطلاع رسانی می شود

مشاوره رایگان تلفنی
026-34705574